Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Kryediplomati kinez ngjall zemërim me deklaratën e tij: Ish-shtetet sovjetike nuk ekzistojnë

Kryediplomati kinez, Lu Shaye, ka ngjallur mjaft polemika pas një deklarate ku shprehet se ish-republikat sovjektive nuk ekzistojnë. I pyetur nëse Krimea, e cila u aneksua ilegalisht nga Rusia në 2014, ishte pjesë e Ukrainës, kryediplomati kinez dha një përgjigje, e cila mund të ndikojë në marrëdhëniet e Kinës me shumë vende.

 

Zyrtarë nga Lituania, Letonia, Ukraina, Franca dhe Bashkimi Evropian janë kundërpërgjigjur të gjithë kundër komenteve të bëra nga ambasadori i Kinës në Francë Lu Shaye dhe kërkojnë një shpjegim.

 

“Edhe këto vende ish-sovjetike nuk kanë një status efektiv në të drejtën ndërkombëtare, sepse nuk kishte asnjë marrëveshje ndërkombëtare për të materializuar statusin e tyre si vende sovrane,” tha Lu, pasi fillimisht vuri në dukje se çështja e Krimesë varet se si është problemi. “Perceptohet pasi rajoni ishte “në fillim rus” dhe më pas i ofrua Ukrainës gjatë epokës sovjetike”, shtoi ai.

 

 

Vërejtjet dukej se mohonin sovranitetin e vendeve që u bënë shtete të pavarura dhe anëtarë të Kombeve të Bashkuara pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991 – dhe vijnë në mes të  pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia  nën  vizionin e udhëheqësit Vladimir Putin  se vendi duhet të jetë pjesë e Rusisë, raportojnë mediat ndërkombëtare.

 

Nga ana tjetër ka reaguar dhe Shefi i Çështjeve të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, duke i quajtur komentet të papranueshme.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...