Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Xhaferi në Pragë takon homologët sloven dhe gjeorgjian

Gjatë Konferencës vjetore të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të BE-së ku janë ftuar edhe kryetarët e parlamenteve të vendeve kandidate për anëtarësim a e cila mbahet në Pragë, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, realizoi takime bilaterale me Shalva Papuashvilin, Kryetarin e Parlamentit të Gjeorgjisë dhe me Marko Lotriçin, Kryetarin e Këshillit Nacional (Dhomës së Epërme) të Republikës së Sllovenisë.

Në takimin me Kryetarin Gjeorgjian të Parlamentit, u theksua se Gjeorgjia është vend i vogël me aspirata të fuqishme për integrim euroatlantik dhe në këtë kuptim, u kërkua mbështetje nga ana jonë dhe ndarje e përvojave të dobishme nga rruga jonë drejt NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

Kryetari Xhaferi potencoi se Republika e Maqedonisë së Veriut, duke i marrë parasysh të gjitha vështirësitë me të cilat fillimisht u ballafaqua për anëtarësimin në NATO e mandej procesin e gjatë deri në konferencën e parë ndër-qeveritare dhe fillimin e procesit të skriningut, jep mbështetje të padyshimtë ndaj të gjitha shteteve që synojnë kah integrimi euroatlantik dhe është e gatshme ti ndajë të gjitha përvojat e veta në nivelin parlamentar. Në takim ishte e pranishme edhe Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Evropiane e Gjeorgjisë, Maka Bothorishvili dhe në këtë kontekst, u theksua se këmbimi i përvojave ndërmjet dy dhomave ligjvënëse në drejtim të eurointegrimit do të ishte sidomos e mirëseardhur përmes komisioneve të çështjeve evropiane.

Gjatë bisedës me Kryetarin e Këshillit Nacional të Republikës së Sllovenisë, Marko Lotriç, u potencua mbështetja e vazhdueshme e Sllovenisë për zgjerimin e Bashkimit Evropian, a u këmbyen opinione edhe për ngjarjet aktuale në Evropë, për sfidat e çmimeve të larta të energjensëve dhe ushqimit, për rrjedhat e migrimit dhe nevojën për një bashkëpunim më të afërt me qëllim të integrimit më të shpejtë të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

U bisedua edhe për diasporën maqedonase në Slloveni, e cila është integruar mirë në vend dhe paraqet edhe një element të ndërlidhjes së dy shteteve.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Mos i humbisni

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...

Taksa e banesës, ja sa u rrit fatura e ujit në Tiranë

Rillogaritja e taksë së banesës nga ana e bashkisë Tiranë që nga muaji gusht ka rritur faturën e ujit të pijshëm, aty ku...