Goleadori Admin Abdulla ftohet te përfaqësuesja U15 e Maqedonisë (Video)

Admin Abdulla është një ndër talentët e futbollit në vend, para të cilit është një e ardhme e ndritur. Bëhet fjalë për një futbollistë...

TË FUNDIT

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Cipras: Marrëveshja e Prespës – shembull për Bullgarinë dhe Serbinë

Ish-kryeministri grek dhe lideri i partisë SYRIZA, Aleksis Cipras thotë se pa Marrëveshjen e Prespës, Ballkani Perëndimor do të ishte në një gjendje shumë më të keqe, ndërsa siç thotë “fqinji verior me siguri do të ishte vend, ku do të dominonin fuqi të treta”.

Cipras, i cili paradokohe ishte në Berlin, në një intervistë për redaksinë greke Dojçe vele, në pyetjen çka do t’i këshillonte kolegët nga vendet si Serbia dhe Bullgaria për tejkalimin e vështirësive dhe konfliktet, të cilat vazhdojnë të mbijetojnë në ajon, nga aspekti i Marrëveshjes së Prespës, i nënshkruar me ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ndërsa i cili në Gjermani konsiderohet si rrëfim i suksesshëm në rajonin e ashpër ballkanik, Cipras thotë se Marrëveshja e Prespës ka dhënë kontribut të madh për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor.

Ai i këshillon edhe liderët tjerë ballkanikë që ta ndjekin këtë rrufë, duke theksuar se vazhdimi i diferencave dhe konflikteve nuk mund të sjellë deri në të ardhme stabile në rajon dhe në asnjë rast nuk mund të jetë pjesë e perspektivës evropiane, e cila është perspektiva e vetme që siguron stabilitet për vendet ballkanike.

“Domethënë, këshilla ime do të ishte të ndiqni këtë shembull, të ulemi dhe të negociojmë, si dhe të gjejmë një rrugë për lëshime reciproke, por edhe për hapa të përbashkët përpara”, thotë Cipras.

Në një intervistë për Dojçe velen, i pyetur nëse ndoshta do ta njihte Kosovën nëse do të bëhej kryeministër pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare në Greqi, Cipras theksoi se Greqia duhet të luajë një rol konstruktiv në përpjekjet për të gjetur zgjidhje të pranueshme reciprokisht.

“I mbështesim bisedimet Kosovë-Serbi apo Beograd-Prishtinë dhe mbështesim të gjitha përpjekjet për të gjetur një zgjidhje të pranueshme të ndërsjellë”, thotë Cipras.

Latest Posts

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Mos i humbisni

Fillon zbatimi i projektit për pagesë elektronike të taksës rrugore në Korridorin 8

Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore njofton se nga e hëna (2.10.2023), do të fillojnë punët ndërtimore dhe të instalimit në stacionin pagesor në Gllumovë. Gjatë...

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin...

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast...

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...