Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

“Liberalizimi ka ndodh pardje”, Haradinaj tregon pse u vonua kaq shumë lëvizja e lirë për kosovarët


I ftuar në emisionin Pressing të T7, Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar një deklaratë të vjetët të tij kur ishte kryeministër që lidhej me liberalizimin e vizave.

“Liberalizimi ka ndodh pardje”, kishte thënë kryeministri i atëhershëm, tani deputet i Kuvendit të Kosovës.

Haradinaj ka thënë se liberalizimi i vizave është lidhur me dialogun, një gjë e padrejtë sipas tij ndaj qytetarëve të vendit.

Ai ka thënë se edhe qeveria Kurti ka merita, por sipas tij, nuk ka përmbushur ndonjë kriter të ri, pasi që ato ishin përmbushur kohë më parë.

“Aprovimet kanë ndodhur në kohë, në komision dhe institucionet e BE-së. Edhe kjo qeveri ka maeritën e vet. Dialogu ka qenë çelsi i liberalizimit të vizave. Po shihet që ka qenë e rregulluar në kohë, që me ndodh me progresin në dialog. Edhe qeveria Kurti ka meritat e veta, por s’ka qenë në rregull që me vonu kaq shumë. Pyeteni qeverinë se a kanë qenë të përmbushura dhe cili është një kriter i ri që është përmbushur nga ajo”, ka thënë Haradinaj.

Sipas Haradinajt, liberalizimi nuk lidhet me luftimin e korrupsionit, siç pretendon herë pas here qeveria.

“Mua më duket që Kurti po e lufton gjyqësorin dhe jo korrupsionin. Ne kemi pasur vlerësime të mira për luftimin e korrupsionit… ju siguroj që pritja kaq e gjatë, ka qenë e lidhur me dialogun. Kjo ishte e padrejtë edhe për qeveritë para meje”, ka thënë ai.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...