Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Lufta në Sudan/ Të dyshuarit për krime lufte janë të lirë mes kaosit

Situata sa vjen e përshkallëzohen në Sudan, por të akuzuarit për krime lufte ende nuk po përballen me drejtësinë. Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se një ish politikan sudanez i kërkuar për krime të dyshuara kundër njerëzimit ka thënë se ai dhe ish-zyrtarët e tjerë nuk janë më në burg, pas raportimeve për një shpërthim.

 

Ahmad Harun ishte mes atyre që mbaheshin në burgun Kober në kryeqytetin Khartoum, të cilët po përballen me akuza nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC).

 

Nga ana tjetër është rënë dakord për një armëpushim, i cili duket se po zbatohet pjesërisht. Megjithatë ka dyshime për angazhimin e të dyja palëve për një paqe të qëndrueshme.

 

Lufta në Sudan lidhet me synimin e ashpër për pushtet midis udhëheqësve të ushtrisë së rregullt të Sudanit dhe një grupi rival paraushtarak.

 

Raportet dolën në fillim të kësaj jave për një pushim nga burgu në Kober, ku Ahmad Harun po vuante një dënim së bashku me Omar al-Bashir, ish-presidentin e Sudanit.

 

Të martën, Harun konfirmoi në një deklaratë të transmetuar në Tayba TV të Sudanit se ai dhe ish-zyrtarët e tjerë që shërbyen nën Bashir kishin lënë burgun, por tha se do të ishte gati të paraqitej para gjyqësorit kurdo që ai të funksiononte.

 

Bashir u rrëzua nga ushtria pas protestave masive në 2019 dhe kishte vuajtur një dënim me burg për korrupsion.

 

79-vjeçari gjithashtu ka kaluar periudha në një spital ushtarak  dhe u zhvendos përsëri atje përpara se të shpërthyen armiqësitë, sipas dy burimeve të cituara nga agjencia e lajmeve Reuters.

 

Ai akuzohet gjithashtu nga ICC për udhëheqjen e një fushate të vrasjeve masive dhe përdhunimeve në rajonin e Darfurit të Sudanit, të cilën ai e mohon.

 

Harun gjithashtu ka mohuar më parë akuzat e ICC kundër tij, të cilat janë të lidhura me nxitjen e dyshuar të dhunës kundër civilëve në Darfur. Ai u arrestua në vitin 2019 pas grushtit të shtetit kundër Bashirit.

 

Që atëherë, vendi ka përjetuar trazira të shpeshta dhe disa përpjekje të tjera për grusht shteti.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Mos i humbisni

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...

Taksa e banesës, ja sa u rrit fatura e ujit në Tiranë

Rillogaritja e taksë së banesës nga ana e bashkisë Tiranë që nga muaji gusht ka rritur faturën e ujit të pijshëm, aty ku...