Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Osmani: Nuk na duhen politikanë që për politika ditore bllokojnë rrugën europiane të vendit

Në Maqedoninë e Veriut synojmë të ndërtojmë shoqëri të përsosur sa i përket raportit tw shtetit ndaj të gjitha komuniteteve, pavarësisht nga numri i tyre. Shefi i diplomacisë, Bujar Osmani, sot iu drejtua anëtarëve të Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian (AFET) në Bruksel, në agjendë të të cilit ishte procesi i anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE. Duke iu përgjigjur eurodeputetëve bullgarë Angel Xhambaski dhe Andrej Kovaçev, Osmani theksoi se na duhet një mjedis në të cilin shteti nuk do të provokohet.
Ambient në të cilin nuk do të ketë politikanë që do të vijnë në Shkup dhe do të mohojnë identitetin, gjuhën. Osmani theksoi se kjo ka krijuar një atmosferë që të mos vazhdohet në rrugën që është përcaktuar.

“Ne nuk kemi nevojë për politikanë këtu në Maqedoninë e Veriut dhe në fqinjësinë tonë, të cilët do të provokojnë apo përdorin këto shtylla të Maqedonisë së Veriut euroatlantike në kurriz të politikës ditore. Fatkeqësisht, një gjë të tillë e kemi parë deri më tani. Politikanë që provokonin vazhdimisht publikun sa ishte ende i traumatizuar, ndërsa ishte ende nën emocione, i nevrikosur për të bërë më shumë ndonjë pikë politike. Këtu po jap edhe një herë dorën time se në Maqedoninë e Veriut kemi për qëllim ndërtimin e një shoqërie të përsosur si qëndrim i shtetit ndaj të gjitha komuniteteve pavarësisht nga numri i tyre. Dhe komuniteti bullgar, i cili në regjistrimin e fundit ka treguar se janë 3500. “Absolutisht, madhësia nuk do të jetë dallim për ne sa i përket qëndrimit të shtetit ndaj komuniteteve”, tha Osmani.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...