Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Skandaloze/ Blerim Sejdiu lë pa ujë banorët e Pallaticës

Afër njëmijë shtëpi të fshatit Pallaticë të komunës së Zhelinës vazhdojnë të jenë pa ujë për pije. Uji i sistemit nuk bën për pije,...

‘Suksesi’ i një fotoje, Këlliçi, dhe proçesi boomerang, po tani?

‘Suksesi’ i një fotoje, Këlliçi, dhe proçesi boomerang, po tani?
Fotoja e fundit e shpërndarë ne rrjetë nga kandidati i koaliconit ‘Bashkë Fitojmë’ në Tiranë, Belind Këlliçi, ja arriti qëllimit. Një foto, shumë reagime dhe një vëmendje mediatike, sociale e shtuar. Deri këtu s’ka asgjë të keqe, madje duhet komplimentuar, qëllimi parësor u arrit, kryefjala dy ditore ishte ‘Belo’, po tani?
Tani, nis proçesi ‘boomerang”, ose e thënë ndryshe, proçesi ku gjithçka të kthehet kundër. E para, mesazhi që përcjell fotoja vizualisht nuk përkon me ‘emancipimin’ e shoqërisë shqiptare për të pranuar forma të ndryshe reagimi, madje janë si dy drejtëza të kithta që nuk ekziston asnjë pike takimi.
E dyta, fotoja të krijon përshtypje, ndjesi, mendim jo pozitiv, madje deri në neveri kur e analizon, e njëjta gjë mund të përcillet tek të gjthë qytetarët, qoftë tek ata që e kuptojnë mesazhin në tekst, por nuk përtypin dot imazhin, qoft më shumë tek ata që nuk e kuptojnë mesazhin fare (ose nuk arrijnë ta dallojnë) por mendojnë imazhin direkt.
Ka dy zgjedhje, e para skuadra e Këlliçit duhet të pastrojnë foton nga ç’fokusimi me nje ide më të qartë, dhe surprizuese, ndryshe nga ç’ka pretenduar publiku, ose të eksperimentoj në fushatë, në formën ‘bad ‘ Marketing
“Marketingu është shumë i rëndësishëm për ta lënë në dorë të departamentit të marketingut”. — David Packard.

Latest Posts

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Skandaloze/ Blerim Sejdiu lë pa ujë banorët e Pallaticës

Afër njëmijë shtëpi të fshatit Pallaticë të komunës së Zhelinës vazhdojnë të jenë pa ujë për pije. Uji i sistemit nuk bën për pije,...

Mos i humbisni

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...