Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Alternativa merr postin e Grkovskës, zv. Kryeministër kundër korrupsionit?!

Pas largimit të Zoran Zaev nga posti i Kryeministrit dhe ardhjes së mandatarit të ri Dimitar Kovaçevski, partia Alternativa e Afrim Gashit dhe 3 deputetët e saj, u bënë pjesë e shumicës parlamentare dhe koalicionit qeverisës me dy ministra atë të Shëndetësisë dhe Shoqërisë Informatike dhe Administratë si dhe një ministër pa resor përgjegjës për Diasporë.

Por, me të filluar bisedimet për zgjërim të shumicës parlamentare nga LSDM dhe BDI-ja me Aleancën për shqiptarët, partia e Gashit shfaqi mospajtimet e saj dhe me të përfunduar negociatat me ASH, Gashi doli nga Qeveria dhe i’a lëshoi vendin Taravarit duke i mundësuar pozitën e ministrit të Shëndetësisë dhe Shoqërisë Informatike dhe Administratës si dhe numër të madh të drejtorëve që menaxhoheshin nga Alternativa.

Megjithatë, janë zyrtarët e lartë të dy partive më të mëdha, LSDM dhe BDI që në vazhdimësi kanë bërë thirrje për inkuadrimin dhe rikthimin e Alternativës në Qeveri dhe bashkimin e saj tek “Frontit për Europë”, iniciativë kjo e nisur nga kreu i integristëve, Ali Ahmeti.

Ngjarjet e fundit në skenën politike riaktualizuan temën e rikthimit të Alternativës në Qeveri.

Partia e Afrim Gashit mund të synojë postiin e rëndësishëm të zëvendës kryeministrit për qeverisje të mirë dhe luftë kindër korrupsionot, që për momentin udhëhiqet nga Slavica Gërkovska, e cila vjen nga rradhët e LSDM-së.

Ky post mund të ishte i pranueshëm edhe për partinë e Afrim Gashit, e cila në shumë raste ka theksuar që lufta kundër korrupsionit është prioritet kryesor i tyre ndërsa kanë propozuar edhe amandamente për mosvjetërsimin e lëndëve që kanë të bëjnë me shpërdorim të detyrës zyrtare dhe ky post duket që paraqet synim për zbatim të politikave të tyre partiake.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...