Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Bechtel Enka ndërton autostradat në Serbi me ligjin e njejtë si në Maqedoni

Presidenti serb mori pjesë në hapjen e seksionit nga Pojata në Makreshan, i cili është pjesë e Korridorit Moravian, i cili lidh perëndimin me lindjen e Serbisë.

Anëtarët e qeverisë serbe udhëtuan me autobus panoramik në pjesën prej 16.8 kilometrash dhe në hapjen e autostradës mori pjesë edhe ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill.

Vuçiq në fillim të fjalës së tij theksoi se kjo është një ditë e madhe për Serbinë.

– Sot është një ditë e madhe për ne, edhe kur koha kalon shpejt dhe do të thotë shumë, kur kjo bëhet vetëm një në një sërë ngjarjesh të rëndësishme, kjo është një ditë e madhe. Sepse pas 50 dhe 100 vjetësh njerëzit do ta ngasin këtë autostradë dhe do ta dinë se kush ua ka bërë. Koha është mjeshtri më i madh dhe një brez gjykohet nga veprat. Pasardhësit tanë do të gjykojnë gjurmët tona dhe unë e pres me padurim atë gjykim – tha presidenti Vuçiq dhe shtoi:

– Kemi punuar shumë. U ndërtuan 7 ura, tre mbikalime, mure mbajtëse… E falënderoj veçanërisht njeriun nga Sri Lanka që kalon 24 orë këtu çdo ditë. Ai u shpërngul në Serbinë tonë dhe së bashku me 3500 punëtorë e bënë këtë. Kjo nuk është një çështje e vogël, kur flasim për mirëqenien e njerëzve që jetojnë këtu, ata do ta ndjejnë atë përmes një zone industriale më të fortë dhe më të fuqishme, kjo pjesë do të përdoret nga të gjithë njerëzit që shkojnë në banjë dhe Kopaonik. Ne kemi treguar se mund të punojmë dhe të ndërtojmë edhe në kohë të vështira. Sepse, siç thotë Crnjanski, “ne duhet të shkojmë drejt së ardhmes, të gjithë kombet më të lumtur shikojnë nga e ardhmja dhe shkojnë”. Për disa muaj do të hapim edhe 10 kilometra deri në Koshevë – tha presidenti Vuçiq.

https://www.instagram.com/buducnostsrbijeav/?utm_source=ig_embed&ig_rid=3e464711-1dbf-401f-bf63-804faa34175d

Latest Posts

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Mos i humbisni

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...

Krydiplomati kinez: Pekini dhe Moska duhet të thellojnë bashkëpunimin

Kryediplomati i Kinës i tha presidentit rus, Vladimir Putin, se Kina dhe Rusia duhet të punojnë për të forcuar bashkëpunimin në dritë të “një...

Bashkia Tiranë vijon me rehabilitimin e rrugëve në kryeqytet

Ekipi i Mirëmbajtjes së Rrugëve në Bashkinë e Tiranës ka ndërhyrë këto ditë për rehabilitimin e shtresave asfaltike në disa segmente të rëndësishme...