Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Mbikëqyrja për Korridorin e Moravës është 2,7% e vlerës së përgjithshme të autostradës, krahasuar me 1,69% në rastin e Korridoreve 8 dhe 10D

Presidenti i Serbisë Vuçiq sot me një ceremoni dhe festë kombëtare ka lëshuar në përdorim një pjesë të autostradës së Korridorit të Moravës, e cila është ndërtuar nga kompania Bechtel. Në festë ishin të pranishëm edhe ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, si dhe britaniku Sean McLeod.

Autostrada është më e gjera në Serbi dhe në pothuajse 17 kilometra autostradë që janë hapur sot, ka 7 ura, 3 mbikalime, 6 shtylla me pllaka dhe 3 mure mbajtëse.

Vlera totale do të jetë 740 milionë euro. Mbikëqyrja e Korridorit të Moravës llogaritet në 20 milionë euro, që është 2.7% e vlerës së autostradës.

Për krahasim, vlera e mbikëqyrjes së Korridoreve 8 dhe 10-d në vendin tonë është 22.3 milionë lekë ose 1.69% e vlerës së kontratës.

Krahasimi me çmimet e tjera dhe koston e mbikëqyrjes në rajon:

Ndërtimi i autostradës në Serbi, Prosek – Dimitrovgrad / Korridori 10, ka kushtuar 350 milionë euro, ndërsa mbikëqyrja – 19,24 milionë euro ose 6 për qind e vlerës totale të autostradës.

Autostrada Përnjavor – Doboj, në Bosnje dhe Hercegovinë, ka kushtuar afër 199 milionë euro, mbikëqyrja ka mbledhur 7,43 milionë euro ose 3,7 për qind të investimit total.

Autostrada Podgoricë – Mateshevë i kushtoi Malit të Zi gati 810 milionë euro. Mbikëqyrja e autostradës ka kushtuar 22.6 milionë euro, që është 2.8 për qind e shumës totale.

Ndërtimi i autostradës Reshen – Kalimash në Shqipëri ka kushtuar 820 milionë euro, mbikëqyrja ka marrë 15 milionë euro, ose 1.8 për qind e totalit të investimit.

Latest Posts

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Mos i humbisni

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...

Krydiplomati kinez: Pekini dhe Moska duhet të thellojnë bashkëpunimin

Kryediplomati i Kinës i tha presidentit rus, Vladimir Putin, se Kina dhe Rusia duhet të punojnë për të forcuar bashkëpunimin në dritë të “një...

Bashkia Tiranë vijon me rehabilitimin e rrugëve në kryeqytet

Ekipi i Mirëmbajtjes së Rrugëve në Bashkinë e Tiranës ka ndërhyrë këto ditë për rehabilitimin e shtresave asfaltike në disa segmente të rëndësishme...