Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

“Tralalaja” e “histerisë korridoriale” të VMRO-së!

Një një koment të redaksisë, portal redaksia.mk ka bërë aludime të veprimeve të VMRO-së kundër korridoreve 8 dhe 10D sipas një replike filmike që shqipërisht do të ishte “me i përzie lëmshat”!

Këtë replikë nga komedia e famshme e ish-Jugosllavisë, portali ia adreson kësaj partie, në kontekst të akuzave nga Zëvendëskryeministrit të Parë,Artan Grubi, për vepër që ata supozojnë se do ta kryejë!

“Kjo është një tra-la-la tipike tallava e kësaj garniture të VMRO-DPMNE-së, që po bëhet gjithnjë e më nervoze në vetëzolim, e me këtë, edhe më destruktive, duke rrezikuar madje dhe investimet kapitale me interes të madh nacional”, shkruan portali.
“Çdokush normal do të kishte akuzuar për vepër të kryer, me të cilën rrezikohen jetë, i bën keq dikujt ose dëmton buxhetin e shtetit etj. Por është jonormale, larg çdo logjike, të prejudikosh veprën e dikujt. Edhe të prejudikish, edhe të kërcënosh sikur të ishe dikush mbi ligjet, kur nuk vlen ndarja e pushteteve, ndaj dhe e merr në duar tua drejtësinë, edhe pasha, edhe kadi! Si ai gjykatësi i Poll Njumenit nga Perëndimi i Egër, në filmin “Gjykatësi i varjeve”!-bën aludimet redakcija.mk

Nëse qëllimi mund të supozohet me dëshirën për t’u ngritur mbi shterpësinë dhe dëshpërimin opozitar, për çka është vetë fajtore kjo parti, atëherë zgjedhja e “cakut” në personalitetin e Zëvendëskryeministrit të Parë, sikur u shërben në mënyrë të shumfishtë”, shkruan portali, duke bërë dhe supozimet e veta për shkaqet e vërteta të VMRO-së për këto veprime.

Portali një nga shkaqet e sheh te moszbutja i dhembjes nga zgjedhja që bëri BDI-ja për të bërë koalicion, por “duke mos kuptuar filosofinë e vet dhe veprimet tjera që sollën gjer këtu”. Sigurisht ka dhe një ziliqari ndaj faktit që VMRO-ja nuk është në gjendje t’i realizojë korridoret 8 dhe 10D, të cilat mund të ndërtoheshin në 10 vitet e pushtetit që kishte, kur humbi rrugën me projekte të tjera!
“Kush u ka faj që merreshin me ndërtime stiropori dhe përmendore, dhe rikomponim të historisë, me çka botës iu bëmë qesharakë”, pyet redakcija.mk, që në vazhdim thotë se ndoshta ka dhe arsye të tjera, për shkak të robërimit lajthitjeve të veta që në krye të një projekti kaq “me peshë”, të qëndrojë një ministër shqiptar. Ndoshta këtu dhe është thelbi i histerisë ndaj Grubit, konstaton ky portal.

“Ose ndoshta edhe më shumë i dhemb BMRO-së e vërteta që kjo qeveri po realizon një projekt ëndrrash, shumë më ndryshe nga filozofia e saj ndërtimore. Ndërkaq përgjigjet për të gjitha këto dilema e morën nga vetë Grubi, para biznismenvë të Odës Ekonomike, në Parlament, në shumë intervista…Kush kupton, kupton, kush nuk kupton, Zoti e ndihmoftë”, përfundon portali.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...