Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

24 vite nga rënia heroike e Komandantit Ilaz Kodra, Ahmeti: Lavdi përjetë dëshmorëve të kombit!

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka përkujtuar komandanin Ilaz Kodra në 24 vjetorin e rënies së tij heroike.

Ahmeti në statusin e tij përkujtimor shkruan se Ilazi me shokë mbajtën gjallë frymën se liria po vjen në Kosovë, duke i dhënë zëmër gjithësecilit luftarë në betejat për lirinë.

Statusi i plotë:

U bënë sot 24 vite nga rënia heroike e bashkëveprimtarit tim të çështjes kombëtare për lirinë e Kosovës dhe ndër themeluesit e celulave të para të UÇK-së, Komandantit Ilaz Kodra.
E kujtoj me mall dhe krenari atë atdhedashuri dhe vigjilencë veprimi që reflektonte ai në çastet vendimtare kur jehonte kushtrimi i lirisë.
Ilazi me shokë do të mbante në zemër flakadanin e lirisë pas rënies së Adem e Hamzë Jasharit, Fehmi e Xhevë Lladrovcit dhe të gjithë shokëve të idealit deri në çastet e fundit të jetës.
Ra fizikisht më 30 prill të vitit 1999, por shpirti i tij nuk vdiq kurrë, ishte aty mes shokëve të UÇK-së për t’ju dhënë zemër në betejat e lirisë.
Me madhështinë e një heroi do të jetojë përjetë në zemrat tona si udhërrëfyes veprimi në shërbim të përparimit të kombit.
Lavdi e përjetshme veprimtarisë kombëtare të Ilaz Kodrës dhe të gjithë dëshmorëve të kombit!

https://www.facebook.com/AliAhmetiOfficial/posts/775975987229859

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...