Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Një vit digjitalizim/ Avokati i Popullit: Shqiptarët paguajnë për shërbime që janë falas

Avokati i Popullit ka nisur një hetim administrativ lidhur me efektet që po jep reforma e digjitalizmit të shërbimeve.

 

Sipas këtij institucini shkak janë bërë ankesat e disa shoqatave dhe grupeve të shoqërisë, që nuk mund të kenë akses në aplikimet online.

 

Kejsi Rizo tha në emisioni E-ZONE se nga të dhënat paraprake rezulton se shqiptarët nuk janë gati për një reform të tille me shërbime 100% online.

 

Kemi konstatur se jo të gjithë grupet e shoqërisë kanë akses të barabartë për të kryer një aplikim online. Shumë persona kërkojnë ndihmën e të afërmeve, por drejtohen edhe në zyrat private për asistencë, duke paguar për një shërbim që në fakt është falas. Kjo ndodh për shkak të mungesë së njohurive. Në përfunim të hetimit ne do të dalim me disa rekomandime për qeverinë, ku me kryesori është që duhet të ketë shërbime alternative, pra duhet të ketë një sportel fizik për të informuar qytetarët, pasi këta të fundit nuk janë gati për shërbime 100% online.-u shpreh përfaqësuesja e Avokatit të Popullit Kejsi Rizo

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...