Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Azemi për ikjen e punëtorëve: Brenda dy viteve mund të mbyllen spitalet


Ikja e punëtorëve, Azemi: Brenda dy viteve mund të mbyllen spitalet.

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi ka thënë se vetëm Qeveria e Kosovës nuk po e merr shqetësim largimin e fuqisë punëtore nga Kosova drejt perëndimit.

Ai ka thënë se brenda dy viteve rrezikohet mbyllja e spitaleve, si pasojë e mungesës së punëtorëve për mirëmbajtjen e tyre.

“Të jesh i bindur që nuk ka me shku dy vite, nëpër spitale s’ke me pasë mirëmbajtje të spitaleve, dhe spitalet kanë me u mbyllë. Ta them me shumë bindje, sepse çdo ditë jam me punëtorë, në rrugë e punishte”, ka thënë Azemi në emisionin “DPT te Fidan Jupolli”.

“Vetëm qeveria fare nuk është e shqetësuar për ta parandaluar atë që mund të parandalohet. Tash çështja kombëtare është e kryer dhe tani secili duhet ta shikojë veten. Qeveria është ajo që duhet të përkujdeset për shtetin”, ka shtuar ai.

Sipas Azemit, të rinjtë tashmë e kanë humbur besimin te institucionet e vendit. Ai ka thënë se edhe po të bëhej paga 1,000 euro, ata më nuk mund të binden që të rrinë në Kosovë.

“Njerëzve edhe nëse ua jep nga 1,000 euro, tashmë e kanë humbë besimin te institucionet tona dhe ata nuk ndalen”, ka thënë ai.

Gjithashtu, Azemi ka treguar se si dënohen kundërligjshëm punëtorët në markete të mëdha, të cilëve, sipas tij, nga pronarët u faturohet dëmi i mallit të prishur.

“Në markete të mëdha, ka raste kur punëtorëve u faturohet dëmi nga malli i prishur. Disa herë e kemi thënë këtë publikisht”, ka deklaruar Azemi.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...