Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Studio e bukurisë “Joliebeauty” në Zvicër gati të mirëpres këngëtaret e estrardes

Liriane Kadrija-Mani, është mes femrave shqiptare të suksesshëm dhe të dëshmuara në botën e bukurisë dhe të estetikës. Njihet për profesionalizmin dhe kreativitetin unik...

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Ekspertët: Zhvlerësimi i euros nuk është normal, duhet ndërhyrje emergjente

Ish-zëvendësministri i Financave, Sherefedin Shehu analizon se nënçmimi i euros në muajt e fundit nuk mund të konsiderohet një situatë normale.

 

Në një intervistë për “E-Zone” në “Vizion Plus”, Shehu u shpreh se monedha e huaj po zhvlerësohet nga informaliteti dhe bëri apel për ndërhyrje.

 

Ky është një fenomen që lidhet me informalitetin, paratë e pista dhe kriminalitetin. Kemi një faktor të ri që lidhet edhe me zgjedhjet elektorale. Qeveria ka hapur thesin e parave në dorë apo cash. Ka shumë para në treg që nuk shpojegohen me ambientin ekonomik. Këto fenomene ndodhin sepse leku ka një vlerësim nga faktorë momentalë dhe me burime të paligjshme. Duhen bërë ndërhyrje emergjente sot dhe ndërhyrja emergjente nënkupton kompensim financiar për eksportuesit dhe turizmin. Duhet program i posaçëm për të amortizuar këtë rënie drastike të euros”, deklaroi ish-zëvendësministri i Financave.

 

Sherefedin Shehu kritikoi edhe Bankën e Shqipërisë për qëndrimin e mbajtur deri më tani.

 

“Që ka euro, ka. Por nuk ka asnjë justifikim dhe më vjen keq që këto fjalë i thotë Guvernatori, që ka përgjejgësi të drejtëpërdrejt për politikën monetare. Banka e Shqipërisë fakteqësisht është bërë zëdhënëse e qeverisë. Që të kemi një monedhë të fortë, duhet të kemi një ekonomi të fortë. Guvernatori flet me shifrat e qeverisë, qeveria thotë që rritja ekonomike në 2022 ishte 4.5%, FMN thotë që Shqipëria është rritur 3.7%. në vend që qeveria të kontribuojë në forcimin e një monedhe, të bazuar në kritere dhe principe ekonomike, ne kemi një reklamë, marketing elektoral, por që ka pasoja të mëdha. Banka e Shqipërisë ka justifikuar rënien e borxhit, por qeveria ka humbur sepse qeveria merr euro borxh, paguan euro borxh. Fitimi i qeverisë nuk është te marrja dhe dhënia e eurove., nëse Banka e Shqipërisë me papërgjegjshmëri deklaron që qeveria ka ulur borxhin, ky është një gabim i rëndë. Kemi të bëjmë me adoleshencë fiskale, në arsyetim”, shtoi më tej Sherefedin Shehu.  

Latest Posts

Studio e bukurisë “Joliebeauty” në Zvicër gati të mirëpres këngëtaret e estrardes

Liriane Kadrija-Mani, është mes femrave shqiptare të suksesshëm dhe të dëshmuara në botën e bukurisë dhe të estetikës. Njihet për profesionalizmin dhe kreativitetin unik...

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Mos i humbisni

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...

IDEA: Komuna e Haraçinës më e sukseshmja tek komunat shqiptare

Në Analizën e Institutit për Demokraci dhe Analiza Ekonomike për 13 komuna të monitoruara, krerët e Strugës, Çairit dhe Bogovinës nuk e kanë realizuar...

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...