Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Korridori 8 i domosdoshëm; Zeqiri: S’kemi rrugë me shtetet që kemi suficit tregtar

Durim Zeqiri nga OEMVP vlerson se ky projekt do të ndikoj në zhvillimin e ekonomisë ku impact të veqant pritet të ketë  në sektorin e ndërtimtarisë por në të njejtën kohë do të ndikojë edhe në zhvillimin e rajoneve më pak të zhvilluara siq janë ai I pollugut dhe rajoni veri-lindor.
“Ky projekt do të sjell shum benefite duke filluar nga aktivizimi dhe nga ngjallja e ekonomisë sidomos të sektorit të ndërtimtarisë në nivelin e ndërtimit të rrugëve, infrastrukturës ku këtu dega e këtyre mjeteve likuide financiare e cila do të ndodh në periudhën që vjen do të ju jep shumë mundësi kompanive. Sa I përket beneficionit tjetër të cilën ne si odë e kemi mirëpritur shumë sa I përket këtij projekti është gjallërimi i regjioneve më pak të zhvilluara në raport me regjionin e Shkupit pra këtu duke pasur parasysh se ky korridor lidh Detin e Zi me Detin Adriatik këtu nënkuptohet regjioni veri-linodr, ai I pollogut si dy regjione më pak të zhvilluara”, u shpreh Durim Zeqiri nga OEMVP.
Në rast të vonesës së ndërtimit të këtij projekti, bizneset do të pësojnë humbje të mëdha po në të njejtin kohë do të ngec edhe zvhillimin ekonomik shton Zeqiri.
“Cdo vonesë shtesë që bëhet në këtë projekt humbjet e fitimin potencial do të jenë edhe më të mëdha për shkak se jemi shumë vonë me këtë projekt dhe ekonomia ka bartur në vetë shumë humbje nga mos realizimi I këtij projekti. Sa I përkët cështjeve administrative dhe ligjore ne shpresojmë që institucionet relavante ta zgjidhin këtë sa më shpejtë duke pasur parasysh se jemi në një periudhë ku jemi duke dalur nga kriza dhe institucionet duhet ta kuptojnë që ekonomia tani duhet të jetë aspekti I parë sa I përket trajtimit”, theksoi Zeqiri.
Interesante sipas Zeqirit është se me dy vendet me të cilat kemi deficit buxhetor siq është Sërbia dhe Greqia kemi autostrada moderne ndërsa me dy vendet tjera me të cilat kemi suficit si Shqipëria dhe Kosova na mungon infrastuktura bazike.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...