Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Arlinda Morava rikthehet në Korçë/ Sopranoja, koncert me 13 instrumentistë nga vende të ndryshme

Sopranoja e mirënjohur, Arlinda Morava dhe 13 instrumentistë nga vende të ndryshme të botës u ngjitën në skenë në një koncert emocionues, në teatrin “Andon Zako Çajupi” në Korçë.

 

Për artisten me origjinë korçare, ky koncert i ka kujtuar asaj se sa shumë i mungon skena shqiptare.

 

ARLINDA MORAVA

 

 SOPRANO

 

Më mungon publiku shqiptar kur jam jashtë dhe kur vij këtu mbushem me oksigjen. Bashkohem me njerëzit e shpirtit, ky vend mua më mbush!

 

Ndërsa muzikologu Pandi Bello tha se nuk është e lehtë të sjellësh në një formacion harqesh, instrumentistë që vijnë nga shumë vende të ndryshme, për të luajtur pjesë të autorëve me të njohur të muzikës klasike.

 

PANDI BELLO

 

MUZIKOLOG

 

Ekzekutimet e patë që ishin shumë mirë. Janë virtuozë të vërtetë, klasi i parë!

 

Lorenc Radovani ka një meritë jo të vogël, pasi ja ka dalë të përshtatë për këtë formacion harqesh pjesët e autorëve të njohur shqiptarë, përfshi këtu dhe këngën e famshme të Tefta Tashko Koços “Kur më vjen burri nga stani”.

 

Ishte një bashkim vlerash i vërtetë në instrumente në qytetin e kulturës.

 

Në këtë koncert janë interpretuar me shumë se 24 pjesë orkestrale të autorëve të njohur botërorë.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...