Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Dobësimi i monedhës europiane/ Ekspertja financiare: Ja kujt i intereson forcimi i lekut

Ndonëse bizneset eksportuese janë në alarm për shkak të humbjeve që ata po pësojnë nga zhvlerësimi i monedhës europiane, dy institucionet, ai monetar dhe ai fiskal, siç janë Banka e Shqipërisë dhe Ministria e Financave, duket se janë më të interesuarat për një situatë të tillë.

 

Elivar Golemi, eksperte financiare, ka sqaruar në emisonin “E-ZONE” në “Vizion Plus” se edhe pse ky kurs këmbimi nuk mund të konsiderohet normal, ai iu vjen në ndihmë të dy institucioneve.

 

“Nuk shoh asnjë arsye që institucionet të ndërhyjnë për të stabilizuar kursin e këmbimit, pasi Banka Qendrore ka interes, pasi një euro e dobët ndihmon që inflacioni të ulet dhe të rikthehet në objektivin e saj prej 3%, ndërsa vet qeveria me këtë kurs këmbimi ul borxhin publik. Ndaj, nuk shoh arsye që banka të ndërhyjë në treg, përveç skedulit të saj të prezantuar, për të blerë valutë për rritje të reserves”, u shpreh Elivar Golemi, konsulente financiare.

 

Në një analizë të kryer, Golemi thotë se luhatje të tilla kaq të ndjeshme të kursit të këmbimit në 10-vjeçarin e fundit zakonisht kulmojnë në vite specifike kur ka patur zgjedhje të përgjithshme apo lokale. Ndaj sipas saj, një nga shkaqet e dobësimit të euros lidhet me valutën që qarkullon gjatë fushatave zgjedhore.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...