Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

A do të ketë një parti islame në Kosovë, që do t’i bashkonte të gjithë konservatorët – flasin teologët


Feja dhe politika, feja apo kombi, e pyetje të tjera të ngjashme vazhdimisht përdoren në diskursin e debateve në Kosovë.

Në Kosovë subjektet kryesore politike në Kosovë kanë ideologji që nuk lidhen me fetë.

Por megjithatë sipas analistëve subjektet kryesore politike kanë pasur satelitët e tyre me bazë ideologjike fetare.

Konspiracionisti Arianit Sllamniku në emisioni Komplot në RTV Dukagjini thotë se PDK gjithmonë ka kokëtuar me Partinë e Drejtësisë që ka bazë islamike apo LDK me satelitin e saj që ka bazë në kristianizëm, PSHDK.

“Në Kosovë kemi një paradoks të çuditshëm ku subjekte e mëdha kanë ndërtuar satelitët e tyre fetarë. Subjektet e vogla kanë ideologji konservative fetare dhe kanë synuar elektoratin përmes fesë. Partia e Drejtësisë ishte një satelitë i PDK-së me elemente të SHIK-ut. Nga ana tjetër Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës (PSHDK) i ka shërbyer vazhdimisht LDK-së”.

Sllamniku thotë se Kosovës do t’i shërbente një subjekt i politik ku do të bashkoheshin të gjithë liderët konservatorë nga besimi islam.

Mirëpo teologu Mustafë Bajrami thotë se është provuar unifikimi i ish eksponentëve të PD-së por ka qenë e pamundur.

“Para disa viteve një ish-drejtues i PD-së më ka kërkuar mua për shkak të ndikimit që kam, që të unifikojë spektrin konservatorë në Kosovë. Unë u mundova për gjashtë muaj rresht t’i kontaktojë ish-drejtuesit e PD-së për ta bërë një grupim politik konservator, por nga ajo që kam dëgjuar kam ardhur në konkludim se bashkimi i këtij spektri, apo krijimi i një partie të fuqishme që do t’i kontribuonte spektrit të përgjithshëm politik të Kosovës është i pamundur”, ka deklaruar Bajrami.

Teologu megjithatë thotë se mund të ndodh në të ardhmen me ndonjë platformë tjetër.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...