Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Kryeparlamentari Xhaferi takon kryetarin e Interpol, Al Raisi

Në takimin e sotëm me kryetarin e Interpol-it, Ahmed Naser Al-Raisi, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, e përshëndeti Konferencën Rajonale Evropiane të Interpol-it, që zhvillohet në Ohër, duke potencuar se si shtet na paraqet kënaqësi të madhe që ky eveniment mbahet pikërisht te ne dhe pikërisht në 30-vjetorin e anëtarësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në këtë Organizatë Ndërkombëtare të Policisë Kriminele.

Kryetari nënvizoi se ne si shtet anëtar në NATO, i zbatojmë të gjitha standardet e sigurisë që kërkohen prej nesh  dhe në këtë drejtim, marrim pjesë aktive edhe në aktivitetet e përbashkëta me Interpolin, me ç’rast japim kontribut serioz në sigurinë globale, si në rajon, ashtu edhe më gjerë. E theksoi rolin e Kuvendit në raport me kornizën legjislative rreth sigurimit të funksionimit të papenguar të institucioneve tona të sigurisë. E theksoi edhe rolin e kontrollit demokratik të parlamentit mbi shërbimet e sigurisë, si edhe reformat që i kemi bërë në këto fusha. Në vazhdim, e shprehu edhe qëndrimin e vendit tonë në drejtim të luftës në Ukrainë, duke theksuar se “Si vend, ne e dënojmë agresionin nga ana e Rusisë në Ukrainë dhe japim kontributin tonë maksimal si një partner i besueshëm i NATO-s, në kontekst të çdo ndihme dhe mbështetje që nevojitet”.

Kryetari i Interpolit, Ahmed Naser Al-Raisi, falënderoi për takimin me Kryetarin Xhaferi, për pritjen e ngrohtë në vendin tonë dhe organizimin e shkëlqyer të konferencës së Interpolit. Me ç’rast, shprehu mirënjohje dhe respekt të madh ndaj MPB-së si edhe forcave policore të Republikës së Maqedonisë së Veriut për gjithë angazhimin e tyre rreth evenimentit. Theksoi se prezenca e Kryetarit Xhaferi në konferencën në Ohër, për të paraqet mbështetje e Kuvendit për policinë. Po ashtu potencoi se Republika e Maqedonisë së Veriut paraqet pa dyshim vend lider në rajon në raport me bashkëpunimin e sigurisë dhe gjithsesi partner i besueshëm në kuadër të Interpolit, vend te i cili mund të mbështeteni në luftën kundër krimit dhe sfidave të sigurisë që na presin. Në këtë kontekst, e theksoi mundësinë që në periudhën e ardhshme në këtë rajon apo në vendin tonë, të themelohet Byroja Rajonale e Interpolit, që akoma më shumë do e përforconte komunikimin dhe bashkëpunimin ndërmjet shteteve të rajonit në suazat e kësaj organizate.

Në fund të dy bashkëbiseduesit e theksuan rëndësinë e bashkëpunimit të mëtejshëm të suksesshëm për rezultate efektive në sferën e sigurisë.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...