Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Kryeparlamentari Xhaferi priti në takim ambasadoren suedeze, Ami Larson Xhein

Sot Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, realizoi takim me ambasadoren e Mbretërisë së Suedisë, Sh.S. Ami Larson Xhein. Kryetari Xhaferi shprehu kënaqësi personale për takimin. Theksoi se marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy vendeve janë të shkëlqyera dhe shpreson se këto takime do të kontribuojnë në zhvillimin e mëtejshëm të të njëjtave. Në vazhdim, Kryetari Xhaferi e sqaroi procesin e integrimit të vendit tonë në BE, duke shprehur shpresë se deri në vjeshtë të këtij viti do të bëhet konsensusi i duhur në Kuvend që Republika e Maqedonisë së Veriut të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian.

Ambasadorja Larson Xhein falënderoi për pritjen dhe shprehu gatishmëri për bashkëpunim të mëtejshëm dhe mbështetje të plotë të vendit tonë në rrugën e procesit të eurointegrimit.   Ambasadorja theksoi se Suedia e cila aktualisht kryeson me Këshillin e BE-së, jep mbështetje të plotë për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe konsideron se pikërisht tani është çasti që vendi të bëhet anëtare e plotfuqishme e BE-së.

Gjatë takimit bisedohej edhe rreth procesit të skriningut të Republikës së Maqedonisë së Veriut në kuadër të Bashkimit Evropian, për përkushtimin e vazhdueshëm ndaj reformave dhe tjetër.  Ishte konstatim i përbashkët se vendin e pret procesi i rëndësishëm i ndryshimeve kushtetuese të cilat janë parashikuar me Kornizën e negocimit, a për të cilat nevojitet konsensus i faktorëve politikë me qëllim që më në fund të mundësohet arritja edhe e qëllimit të dytë strategjik të vendit – anëtarësimi i plotfuqishëm në Bashkimin Evropian, krahas aderimit tani më të suksesshëm në NATO.

Latest Posts

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Mos i humbisni

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...

Krydiplomati kinez: Pekini dhe Moska duhet të thellojnë bashkëpunimin

Kryediplomati i Kinës i tha presidentit rus, Vladimir Putin, se Kina dhe Rusia duhet të punojnë për të forcuar bashkëpunimin në dritë të “një...

Bashkia Tiranë vijon me rehabilitimin e rrugëve në kryeqytet

Ekipi i Mirëmbajtjes së Rrugëve në Bashkinë e Tiranës ka ndërhyrë këto ditë për rehabilitimin e shtresave asfaltike në disa segmente të rëndësishme...