Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Ukraina: Trupat ruse u tërhoqën në disa zona të Bakhmutit

Ukraina thotë se forcat e saj kanë ndalur me sukses një sërë sulmesh në qytetin e Bahmutit, duke i detyruar trupat ruse të tërhiqen në pjesë të qytetit lindor, derisa presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u zotua se trupat ukrainase do të rimarrin çdo pjesë të tokës së pushtuar nga Rusia.

 

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha në përditësimin e tij të përditshëm, më 11 maj, se mbrojtësit ukrainas kishin zmbrapsur 39 sulme ruse në vijën e frontit Bahmut-Avdivka-Marinka gjatë 24 orëve të fundit.

 

Gjenerali ukrainas, Oleksandr Syrskiy, komandant i forcave tokësore të Ukrainës, tha se forcat ruse ishin tërhequr deri në 2 kilometra në disa zona të Bahmutit.

Ai shtoi se operacionet efektive të mbrojtjes së Ukrainës në Bahmut kishin luftuar trupat mercenare Wagner, duke detyruar zëvendësimin e tyre me trupa të rregullta më pak të trajnuara, të cilat u mundën dhe u detyruan të largoheshin.

 

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit privat mercenar rus Wagner, pohoi se disa kilometra nga territori i vijës së parë u humbën pasi forcat e rregullta të ushtrisë ruse u larguan përballë luftimeve të ashpra në Bahmut. Prigozhin ka thënë se grupi i tij pësoi humbje prej rreth 500 burrash.

 

Gjenerali ukrainas, Oleksandr Syrskiy, konfirmoi se forcat ruse ishin tërhequr deri në 2 kilometra në disa zona, me trupat mercenare të Wagner-it që u “mposhtën nga operacionet efektive të mbrojtjes”.

Agjencia e lajmeve Reuters citoi një deklaratë të një brigade të Ukrainës ku thoshte: “Është zyrtare. Raporti i Prigozhinit në lidhje ‘500 kufomat’ e rusëve është i vërtetë.”

Më vete, Andriy Biletskiy, një komandant i një grupi taktik ukrainas, tha se dy kompani të një brigade ruse u “shkatërruan plotësisht” në Bahmut.

 

Në fund të 10 majit, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se operacioni ushtarak i Rusisë kundër Ukrainës është “shumë i vështirë”, por tha se disa qëllime janë arritur.

 

Radio Evropa e Lirë nuk ka mundur t’i verifikojë në mënyrë të pavarur as pretendimet ukrainase, e as ato ruse.

 

Zelensky, në fjalimin e tij të 10 majit, u zotua se nuk do të ndalet derisa e gjithë Ukraina të çlirohet.

“Ne nuk harrojmë për asnjë minutë se çdo ditë e pranisë së okupatorit në tokën tonë është një tundim që ai të mendojë se do t’ia dalë”, tha Zelensky.

 

“Ai nuk do të ketë sukses në asgjë. Ne duhet t’ia kthejmë Ukrainës lirinë, sigurinë dhe të rikthehet në Evropë. Ne do ta bëjmë këtë! Ne nuk do t’i lëmë armikut asnjë pjesë të tokës sonë — tirania nuk do të mbretërojë askund këtu”, tha ai.

 

Zelensky tha se Ukraina është në pritje të më shumë armëve perëndimore, sisteme të mbrojtjes ajrore dhe dërgesa municionesh./REL

Latest Posts

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Mos i humbisni

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi...

Ikën edhe një gazetare nga ALSAT!

Pas tre gazetarëve që u larguan ditë më parë nga Tv ALSAT, është larguar një gazetare tjetër. Evi Shkopi është gazetarja e katërt që...

Ademi: Opozita shqiptare e udhëhequr nga VMRO bllokoi ligjin për lojërat e fatit

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arber Ademi përmes një press-konferenca hodhi poshte të gjitha pretendimet e opozitës shqiptare mbi ligjin për lojrat e...

Përçahet rëndë Alternativa në Tetovë/ Deputeti Hysni Ismaili: Nuk e njoh degën e zgjedhur mbrëmë, kemi degën dhe organet tjera

Deputeti i Alternativës, Hysni Ismaili është kontaktuar për të marë qëndrimin e tij për mos pjesëmarrje në kuvendin e djeshëm ku u zgjodh kryesia...