Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re në skenën politike të Maqedonisë”, kështu e vlerëson politikologo Bllagojçe Atanasoski, rikthimin e “dashurisë” mes Bilall Kasamit dhe Afrim Gashit, gjegjësisht marrëveshjen e tyre të bashkëpunimit.

Bllagojçe Atanasoski
Bllagojçe Atanasoski

“Është interesante se kundërshtarët më të mëdhenj politikë në bllokun politik shqiptar në Maqedoni, krerët e BESA-s dhe Alternativës, Bilal Kasami dhe Afrim Gashi, ranë dakord në emër të interesit politik që të veprojnë së bashku. Kujtojmë, Alternativa lindi me përjashtimin e Gashit nga partia BESA pas ndarjes së brendshme partiake me kryetarin e atëhershëm dhe aktual Kasami. Kjo është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër rë re në skenën politike”, deklaroi Atanasoski për Indeks.mk

Gazetari dhe njohësi i zhvillmeve politike në vend, Zoran Bojarovski thotë se ka qenë mjaft e pritshme deklarata e bashkëpunimit e nënshkruar nga Biljal Kasami dhe Afrim Gashi në emër të partive të tyre Lëvizja Besa dhe Alternativa.

Zoran Bojarovski
Zoran Bojarovski

Sipas tij, nëse nuk e bënin këtë hap atëherë, këto parti që tani veprojnë si opozitë do ta kishin dënuar veten me izolim, veçanërisht pasi BDI-ja konsolidoi radhët e saj pas përpjekjes së dështuar të “Grupit të zjarrit” për të bërë turbulencë nga brenda.

“Deklarata si formë, nëse mbetet e tillë, nuk do të mjaftojë për një ndikim më serioz në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, nëse nuk bëjnë hapin tjetër logjik, që është të bëjnë koalicion me partitë në bllokun shqiptar që ende veprojnë ose kanë ndikim minimal politik. Vetëm një front i tillë i bashkuar dhe i homogjenizuar i partive opozitare të shqiptarëve mund të luajë një rol më serioz dhe të jetë një faktor që do të sjellë ndryshime në skenën politike ku veprojnë partitë e shqiptarëve. Edhe pse Marrëveshja e majit e vitit 2007, kur u vendos që vetëm partitë fituese në bllokun maqedonas dhe shqiptar të formojnë qeverinë, nuk është një ‘libër i shenjtë’, kjo është sfida më e madhe për çdo parti shqiptare që pretendon të ‘shfronizojë’ BDI-në”, deklaroi Bojarovski për Indeks.mk

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...