Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre, i cili edhe ashtu deri...

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues për transport dhe lidhje ku pjesmarës ishin edhe përfaqësuesit e Bashkimit Evropian, Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Bankës Evropiane për Investim dhe Bankës Botërore.

Dua t’ju siguroj se Republika e Maqedonisë së Veriut po punon me përkushtim në sfidat me të cilat përballet në rrugën drejt anëtarësimit në familjen e madhe evropiane. Një hap më afër realizimit të këtij qëllimi është pikërisht ky dokument strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport përmes Programit Operativ Shumëvjeçar për Transportin për vitet 2024, 2025, 2026 dhe 2027, i cili u prezantua sot tha zëvendës ministri Rexhepi.

Ky dokument i rëndësishëm siguron koherencë me Rrjetin Trans-Evropian të Transportit të Bashkimit Evropian, promovon planifikimin e duhur dhe zhvillimin e një niveli të qëndrueshëm dhe efikas të aksesit në Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimi Evropian.
Të udhëhequr pikërisht nga kjo, ne i kushtojmë vëmendjen më të madhe përfundimit të plotë të Korridoreve, sipas afateve kohore të përcaktuara.

Mbetemi në përkushtuar në përfundimin e projekteve kapitale me rëndësi strategjike për shtetin si përfundimi i Koridoreve 8 dhe 10 d dhe përfundimin e aksit Shkup – Bllacë.

Duke pasur parasysh se rrugët janë shtylla kurrizore e një vendi dhe fluksi më i madh i udhëtarëve dhe mallrave kryhet pikërisht mbi to, në periudhën e ardhshme do të punohet për përmirësimin e rrjetit rrugor ekzistues në drejtim të përmirësimit të kushteve dhe sigurisë.
Po punohet gjithashtu për futjen e një sistemi elektronik të pagesës së taksës rrugore në Korridorin 8 pëfundoi fjalimin e tijë zëvendës ministri Rexhepi.

Latest Posts

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre, i cili edhe ashtu deri...

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Hoxha: Fronti opozitar nuk është alternativë për shqiptarët, kërkojnë vetëm pushtetin

Kryetari i PDE-së, Arjanit Hoxha i ftuar sonte në “Click Plus” në TV21, akuzoi frontin opozitar shqiptar (AAA-LB-LD) se të gjithë luftën që po...

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...