Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”. Politika pacifiste e Ali Ahmetit duket e papranueshme për qarqet anti-amerikane e anti-evropiane. Ajo që ka bërë Ali Ahmeti, si aktivist i çështjes kombëtare, në vitin ‘80 është përnjëmend mahnitëse. Është prej atyre pak njerëzve që ka guxuar të flasë dhe ta kundërshtojë suprimimin e autonomisë së Kosovës dhe për shumë çështje tjera për të cilat shqiptarët nuk kishin guxuar të flasin për shkak të represionit dhe aparatit shtetëror Jugosllav, shkruan Indeks.mk

Shumë mbështetës të politikes së tij demokratike e quajnë shqiptari i madhe dhe lider i shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut. Ndërsa kundërshtarët e quajnë politikan vizionar, humanist dhe politikan bashkëkohor. Ka më shumë arsye pse shqiptarët nuk kritikojnë Ali Ahmetin. Veprimtaria e tij kombëtare e mbarëkombëtare ka kthyer atë në një politikanë respekti e të paprekshëm!

Ali Ahmeti ka shkuar shumë larg kornizave normale të politikanit dhe se tanimë është kthyer në një figurë politike të dashur e admiruar jo-vetëm nga shqiptarët, por edhe nga të tjerët…

Pas konfliktit të vitit 2001, udhëheqësja e UÇK-së me ndihmën e Brukselit dhe Uashingtonit e formuan partinë politike Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) me në krye kryekomandantin e tyre Ali Ahmeti.

Momenti, nga ku nisi një epokë e re për shqiptarët?

Populli shqiptar në Maqedoninë e Veriut nga një komunitet i përjashtuar skajshmërisht nga sistemi shtetëror arriti të bëhet jo vetëm pjesë e tij, por edhe faktor vendimmarrës. Numri i shqiptarëve në administratë arriti nga zero në disa institucion që sot të kemi 87 % për qind shqiptar të punësuar (psh. Ministria e Sistemit Politik), dukshëm u rritë numri i shqiptarëve të punësuar edhe në polici, ushtri, si dhe institucione tjera që para ardhjes së Ali Ahmetit në politik llogariteshin si “tempuj” të paprekshëm për shqiptarët!

Sot, Gjuha shqipe është gjuhë zyrtare, flamuri i shqiptarëve valëvitet lirshëm kudo, ndryshe nga më parë kur vriteshin, e i burgoseshin shqiptarët vetëm e vetëm pse dëshironin të krenohen me simbolin e tyre kombëtar (rasti i Gostivarit 1997). Të arriturat janë të panumërta, por sot falë, Ali Ahmetit shqiptarët janë qytetarë shtet-formues, njerëz që vendosin për fatin e tyre, ndërsa marrin vendime edhe për të ardhmen e shtetit. Ato sot kanë kryeparlamentarin shqiptar, që është pozicion sipas hierarkisë shtetëror i dyti pas presidentit, kanë zëvendëskryeministrin e parë, ministrin e jashtëm, financave…

Sot, falë Ali Ahmetit në Maqedoninë e Veriut po ndërtohet projekti më i madh infrastrukturor që nga pavarësia e këtij vendi, Korridori 8. Një projekt që jep jo vetëm impuls ekonomik, por edhe dimension politik kombëtar e ndërkombëtar.

Lideri i BDI-së, Ali Ahemti është një nga politikanët më të rëndësishëm, pasi që partia të cilën ai e drejton nga 21 vite ekzistencë vetëm se dy ka qenë në opozitë. Andaj edhe rivalët e tij politik pranojnë se BDI ende është partia më e fuqishme në Maqedoninë e Veriut, ndërsa Ali Ahmeti politikani më i rëndësishëm, i cili ka kredi të larta politike edhe te faktori rajonal e ndërkombëtar për kursin politik pro-evropian e amerikan të vendit, kujdesin dhe kultivimin e marrëdhënieve të mira ndër-etnikë e ndër-fqinjësore, si dhe respektin e një garantuesi për sigurinë e vendit dhe rajonit.(Indeks.mk)

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...