Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

9 ditë “luftë” për të normalizuar situatën nga zjarret në Pish-Poro

Pas 9 ditësh luftë me flakët, intensiteti i vatrave të zjarrit në masivin pyjor të Pishë Poro-Darëzezë duket më iulët mëngjesin e kësaj...

Cilësia e dobët e ajrit nga zjarret kanadeze ndikon deri në Karolinën e Veriut

Zyrtarët paralajmëruan banorët të qëndrojnë brenda dhe të kufizojnë aktivitetet në natyrë të enjten pasi një mjegull e dendur dhe e rrezikshme tymi nga zjarri u shfaq në të gjithë SHBA-të dhe Kanada për të tretën ditë dhe pritet të vazhdojë edhe në fundjavë.

 

Në një sezon zjarri kanadez që sapo ka nisur, por që mund të bëhet më i keqi i regjistruar ndonjëherë në vend, më shumë se 400 zjarre – mbi një e treta e tyre në Quebec – u dogjën të enjten. Tymi që dilte nga zjarret dërgoi shtëllunga të grimcave të imta deri në Karolinën e Veriut dhe Evropën veriore.

 

Sistemi i motit zgjeroi alarmet e cilësisë së ajrit “Code Red” në disa vende pasi parashikimet treguan se erërat vazhdonin të shtynin ajrin e mbushur me tym në jug.

 

Meteorologu i Shërbimit Kombëtar të Motit në SHBA, Bryan Ramsey tha se kjo do të thotë se tymi ndoshta do të jetë aty për disa ditë.

 

“Kushtet ka të ngjarë të mbeten të pashëndetshme, të paktën derisa drejtimi i erës të ndryshojë ose zjarret të shuhen. Meqenëse zjarret po shpërthejnë – ato janë vërtet të mëdha – ato ndoshta do të vazhdojnë për javë të tëra. Pra gjithçka do të varet nga ndryshimi i erës”.

 

Tymi ka lëvizur mbi Grenlandë dhe Islandë që nga 1 qershori dhe pritej të arrinte në Norvegji të enjten, tha Instituti Norvegjez i Kërkimeve Klimatike dhe Mjedisore, por nuk pritej të përbënte një shqetësim shëndetësor.

 

Në Uashington DC, rrugët ishin pa trafik pasi shumë qëndruan në shtëpi dhe rreth gjysma e njerëzve në rrugë mbanin maskat e pandemisë. Qeveria vendore anuloi të gjitha aktivitetet në natyrë të shkollave publike dhe qendrave të të moshuarve, mbylli të gjitha parqet publike, pezulloi punën e ekipeve të ndërtimit të rrugëve dhe asfaltimit të qytetit dhe vonoi mbledhjen e plehrave.

 

Cilësia e dobët e ajrit detyroi gjithashtu mbylljen e Kopshtit Zoologjik Kombëtar, një atraksion popullor turistik në kryeqytetin e vendit. Zyrtarët e kopshtit zoologjik thanë se po ndërmerrnin hapa “për sigurinë e kafshëve, stafit dhe vizitorëve”.

 

Në periferi të Filadelfias, zyrtarët krijuan një strehë emergjente në mënyrë që njerëzit që jetojnë jashtë të mund të strehohen.

 

Guvernatorja e Nju Jorkut Kathy Hochul tha në një konferencë të enjten në Albany se “kjo vazhdon të jetë një krizë e shëndetit publik”, me cilësinë më të keqe të ajrit që nga të paktën vitet 1960.

 

Qyteti i Nju Jorkut po sheh një numër “më të lartë se zakonisht” të vizitave të lidhura me astmën në dhomat e urgjencës, tha të enjten zëdhënësi i Departamentit të Shëndetësisë së qytetit Pedro Frisneda, duke vlerësuar se ato ishin në “qindra vizita”. Shkollat publike të qytetit njoftuan se do të zhvillonin mësimim në distancë të premten.

 

Më shumë se 400 zjarre që digjen në të gjithë Kanadanë kanë lënë 20,000 njerëz të zhvendosur. SHBA ka dërguar më shumë se 600 zjarrfikës dhe pajisje në Kanada. Edhe vende të tjera po ndihmojnë.

 

Kryeministri kanadez Justin Trudeau foli me presidentin Joe Biden në telefon të mërkurën. Zyra e zotit Trudeau tha se ai e falënderoi zotin Biden për mbështetjen e tij dhe se të dy udhëheqësit “pranuan nevojën për të punuar së bashku për të adresuar ndikimet shkatërruese të ndryshimeve klimatike”.

 

Në një deklaratë të enjten, presidenti Joe Biden e quajti tymin e mbetur në lindje të SHBA-së “një tjetër kujtesë të fortë të ndikimeve të ndryshimeve klimatike” dhe tha se zyrtarët e kabinetit po monitoronin ndikimin e tymit në udhëtime dhe cilësinë e ajrit.

 

Zyrtarët kanadezë thonë se ky do të jetë sezoni më i keq i zjarreve i shënuar ndonjëherë në vend. Tymi nga flakët ësëtë zhvendosur në SHBA që nga muaji i kaluar, por u intensifikua me zjarret e fundit në Quebec, ku rreth 100 vatra u konsideruan jashtë kontrollit të mërkurën.

 

Tymi ishte aq i dendur në kryeqytetin e Kanadasë, Otava, sa kullat e zyrave përtej lumit Otavë mezi dukeshin. Në Toronto, Yili Ma tha se grupi i saj i ecjes anuloi një ecje të planifikuar këtë javë dhe ajo po anulonte uljet në oborret e restoranteve që janë një traditë e dashur verore në një komb të njohur për dimër të vështirë.

 

“E lashë maskën për më shumë se një vit dhe tani po e vendos përsëri”, tha zonja Ma.

 

Në SHBA, zyrtarët federalë vonuan disa fluturime të enjten në mëngjes për në aeroportin LaGuardia të Nju Jorkut; Newark, Nju Xhersi; dhe Filadelfia sepse tymi po kufizonte dukshmërinë. Administrata Federale e Aviacionit tha në një deklaratë se ka të ngjarë të marrë hapa për të menaxhuar rrjedhën e trafikut ajror në Uashington, DC dhe Karolinën e Veriut.

 

Dy lojëra të ligës së bejzbollit u shtynë. Guvernatorja Hochul tha se cilësia e ajrit mund të ndikojë në garën Belmont Stakes me kuaj të planifikuar për të shtunën në zonën e qytetit të Nju Jorkut.

 

Në Broadway, “Hamilton” dhe “Camelot” anuluan shfaqjet e së mërkurës dhe ylli i “Prima Facie” Jodie Comer la shfaqjen pas 10 minutash për shkak të vështirësisë në frymëmarrje./voa

Latest Posts

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

9 ditë “luftë” për të normalizuar situatën nga zjarret në Pish-Poro

Pas 9 ditësh luftë me flakët, intensiteti i vatrave të zjarrit në masivin pyjor të Pishë Poro-Darëzezë duket më iulët mëngjesin e kësaj...

Mos i humbisni

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...