Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Baily: Ndryshimet kushtetuese janë zgjidhje për BE-në

Ish-ambasadori amerikan në Shkup, Xhes Baily, thotë se ndryshimet kushtetuese janë zgjidhje e qartë për veton bullgare, por se do të jetë zhgënjim nëse në të ardhmen do të ketë një veto të re që do të bllokojë rrugën drejt Bashkimit Europian.

Bejli në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedonase thotë se është optimist se vendi do të hyjë në BE, por se nuk mund të thotë se kur do të ndodhë.

“Unë mendoj se Shtetet e Bashkuara do të zhgënjeheshin nëse do të ndodhnin veprime të mëtejshme të kësaj natyre. Ndërsa kaloni procesin dhe hapni kapitujt, disa vende do të duan të sigurohen që vetë kriteret janë përmbushur, kështu që do të ketë pyetje të tjera gjatë rrugës. Dhe kështu mendoj se është e rëndësishme që çdo çështje të mos shihet si një çështje jolegjitime midis shteteve anëtare, sepse kjo është pjesë e procesit. Do të jetë një proces i gjatë për të kaluar nëpër disa nga ata kapituj, veçanërisht për sundimin e ligjit. Vendi do të jetë nën mbikëqyrje të madhe, kjo është e qartë, ashtu si Shqipëria dhe të tjerët. Por mendoj se jam optimist. Unë mendoj se njerëzit do ta shohin këtë të ndodhë. Por nuk mund të them se kur”, tha Baily.

Ai thotë se Marrëveshja e Prespës, sikurse edhe amendamentet kushtetuese tani, është kritikuar në fillim, por që askush nuk e konteston më rezultatin pozitiv të saj.

Ish-ambasadori në vend mendon se ndryshimet kushtetuese do ta forcojnë pozitën e shtetit, ndërsa problemi i Bullgarisë është se nuk e njeh pakicën maqedonase përkundër vendimeve të Gjykatës në Strasburg.

“Ata kanë sistemin e tyre. Nuk e kuptoj pse dikush nuk do të njihte një grup në vend. Une nuk e di. Çdo vend ka mënyra të ndryshme për ta bërë atë. Maqedonia e Veriut është një vend shumë gjithëpërfshirës në këtë drejtim, dhe gjithmonë ka qenë, dhe mendoj se amendamenti kushtetues i propozuar tani vetëm e rrit atë, kështu që nëse Bullgaria vendos të mos e bëjë, mirë, ky është problemi i saj”, thotë Baily.

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...