Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e Bashkuara. Ndër çështjet kryesore që diskutuan dy udhëheqësit janë thellimi i bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve si edhe agresioni rus ndaj Ukrainës.

 

Ky është takimi i tyre i katërt në disa muaj dhe vjen në një kohë kur vendet Perëndimore po përpiqen të përcaktojnë nëse përgjegjëse për shkatërrimin e digës Nova Kakhovka në rajonin e Khresonit në Ukrainë, është Rusia.

 

Pas takimit, dy udhëheqësit pritet të mbajnë një konferencë për gazetarët, një mundësi që nuk i ofrohet çdo udhëheqësi që viziton Shtëpinë e Bardhë. Po ashtu bëhet me dije se ata do të lëshojnë edhe një deklaratë të përbashkët.

 

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, tha të mërkurën se dy udhëheqësit do të koordinojnë përpjekjet për të forcuar sigurinë ekonomike të dy vendeve.

 

Sipas njoftimeve të zyrtarëve britanikë, bisedimet do të përfshijnë edhe sigurinë kibernetike, ndërsa Britania pritet të mbajë këtë vjeshtë takimin e parë të nivelit të lartë për të diskutuar se si mund të zbuten rreziqet e inteligjencës artificiale pëmes veprimeve të koordinuara ndërkombëtarisht.

 

Të mërkurën, kryeministri britanik zhvilloi takime me udhëheqës demokratë dhe republikanë në Kongresin e Shteteve të Bashkuara./voa

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...