Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Policia për mbylljen e Jarinjës dhe Bërnjakut: Jemi ende në fazën e ekzaminimit të terrenit

Pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit, dy pikat kufitare me Serbinë, Jarinja dhe Bërnjaku, janë mbyllur. Që nga ajo ditë, këto dy pika nuk janë hapur për qarkullim.

Për këtë çështje, Policia e Kosovës ka thënë se janë ende në fazën e ekzaminimit të vendit të ngarjes dhe terrenit.

PK, në një përgjigje për Gazetën Express, bën të ditur se qarkullimi është normal dhe se pikat tjera kufitare me Serbinë janë të hapura.

“PK-ja është ende në fazën e ekzaminimit të vendit të ngjarjes dhe terrenit. Pikat tjera kufitare me Serbinë janë të hapura, qarkullimi është normal”, thuhet në përgjigjen e Policisë.

Të dielën, në fshatin Banjskë të Zveçanit, njësitë policore të Kosovës u sulmuan nga disa terroristë serbë. Nga të shtënat me armë mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku, një polic u plagos dhe u lënduan dy të tjerë.

Pas sulmit, rreth 30 persona të armatosur hynë në Manastirin e Banjskës, derisa pasdite Njësia Speciale e Policisë së Kosovës e mori në kontroll manastirin, ku arrestoi disa sulmues mirëpo shumica ikën në male dhe dyshohet se kanë kaluar në Serbi.

Ndërkaq, në anën tjetër, ende nuk ka një shifër të saktë se sa është numri i sulmuesve të vrarë, mirëpo për 3 është konfirmuar, derisa ministri Sveçla ka deklaruar se ka indikacione që ky numër mund të jetë më i madh.

Gjatë kontrollit të Policisë në dhe rreth manastirit të Banjskës u gjet sasi e konsiderueshme e armatimi, vlera e të cilit sipas Sveçlës është 5 milionë euro.

Ndërkaq sot, Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutën me anë të së cilës dënon sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës.

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...