Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin tetor

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast presim interes të madh në këtë drejtim, para së gjithash nga bankat dhe institucionet, ndonëse është e destinuar për qytetarët.
Kjo u theksua nga ministri i Financave, Fatmir Besimi gjatë një interviste për “Bloomberg Adria”, ku bëri të ditur se do të emetohet edhe një emetim tjetër i ri i fletobligacionit të qytetarëve.
 
“Vlera e emetimit të fletobligacioneve të gjelbra është 10 milionë euro, me periudhë vlefshmërie dyvjeçare, me interes vjetor 4.7% dhe do të mund të aplikojnë bankat, institucionet dhe qytetarët. Presim interesim më të madh, mbi të gjitha nga bankat dhe institucionet, sepse është instrument i ri që nënkupton vlerë shtesë, jo vetëm vlerë financiare, në bilancin e bankave dhe kompanive”, thekson ministri Besimi.
 
Ai thekson se paratë do të destinohen në Fondin e Efikasitetit Energjetik, në Bankën Zhvillimore, ku do të përkrahen projektet e gjelbra, përkatësisht projektet me efikasitet energjetik dhe projektet në burime të ripërtëritshme të energjisë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, të cilat do të ndihmohen në financimin me kushte të favorshme.
 
Në intervistë, ministri theksoi se, emetimi i ri i fletobligacionit të qytetarëve do të jetë 10 milionë euro.
 
“Atë planifikojmë ta emetojmë gjatë muajit tetor. Do të jetë 10 milionë euro në kundërvlerë me denarë. Por, e gjithë oferta do të pranohet për aq kohë sa qytetarët të shfaqin interes. Norma e interesit do të jetë 5%. Bëhet fjalë për fletobligacion dyvjeçar, i cili do të emetohet në vazhdimësi. Në të ardhmen, ato do jenë pjesë në treg, gjegjësisht do të ketë vazhdimisht fletobligacione të qytetarëve në tregjet tona financiare”, theksoi Besimi.
 
Ministri gjatë intervistës theksoi se janë emetuar edhe fletobligacione strukturore, të cilat janë destinuar për komunat dhe se, aktualisht, ato janë emetuar për Komunën e Tetovës në vlerë prej 4.5 milionë eurove, Komunën e Zhelinës në vlerë prej 1 milionë eurove dhe për Komunën e Vinicës me vlerë pak më të ulët. Siç tha ministri, kërkesë ka dorëzuar edhe Komuna e Kërçovës, por ajo hoqi dorë në momentin e fundit.

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...