Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Ish komandati i UÇK-së, Matranxhi: “Treshi-përsheshi” do të ndahen nga fundi i prillit!

Ish komandanti dhe ushtari i UÇK-së nga Komuna e Haraçinës, Shaban Bafqari-Matranxhi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka bërë një parashikim interesant lidhur...

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi në Banjskë të Zveçanit. Hasani e konsideroi sulmin terrorist ndaj uniformave blu të Kosovës, si një tentativë për destabilizim . Ai thekson se Policia e Kosovës ka legjitimitetin e plotë për zbatimin e detyrave të saj.

 

“Vrasja e një polici e bën më të rëdë situatën në Kosovë. Ngushëllime familjes! Mbështetja shkon për popullin e Kosoves qe sot përballet me tentativa të rrezikshme për destabilizimin e Kosovës. Autorët dhe organizatorët duhet të mbajnë përgjegjësi e të dalin para drejtësisë. Ngjarjet e fundit tregojnë se nuk ka sundim ligji. Policia ka legjitimitet të zbatojë ligjin. Qetësimi është e vetmja rrugë për të ecur përpara”, tha Hasani.

 

Ministri Hasani e ka konsideruar si sinjalin më të keq që Serbia mund të jepte shpalljen ë zisë kombëtare, në nder të terroristëve të vrarë. Ai nënvizoi se ndonëse pritej që shteti serb të reflektonte, nuk ndodhi, pasi Beogradi i “fryu zjarrit” të konfliktit.

 

Në të njëjtën kohë, Hasani bën thirrje për ulje të tensioneve dhe rikthim të palëve ne tyezën e dialogut.

 

“Nga ana tjetër grupi terrorist, është sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit. Kemi pritur që Serbia të bëntë një hetim të plotë për grupin dhe trafikun e armëve, në vend të kësaj, duke shpallur ditë zie, Serbia zgjodhi t’i fryjë zjarrit të konfliktit të armatosur. Është pozitive që ushtria u tërhoq, por po përdoret për shfaqje. Bëjmë thirrje për angazhim të fuqishëm për të garantuar sovranitetit territorial të Kosovës”, tha ai duke shtuar se dialogu është e vetmja zgjidhje.

 

Ministri i Jashtëm shtoi se një draft për asociacion është domosdoshmëri që dialogu mes dy vendeve të funksionojë.

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Ish komandati i UÇK-së, Matranxhi: “Treshi-përsheshi” do të ndahen nga fundi i prillit!

Ish komandanti dhe ushtari i UÇK-së nga Komuna e Haraçinës, Shaban Bafqari-Matranxhi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka bërë një parashikim interesant lidhur...

Mos i humbisni

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...

Avokati maqedonas apelon: Asnjë kolegë mos t’i mbrojë këta persona

Nuk qetësohen reagimet pas informacioneve për vdekjen e Vanja Gjorçevskës. Kësaj radhe ka shkruar avokati Dragan Peshevski, i cili kërkoi rishikimin e llojit të veprave...