Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë: SHBA dhe BE të veprojnë kundër Serbisë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri të Kosovës është një kërcënim për vetë Evropën. Ai i bëri thirrje Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës që të veprojnë tani për të parandaluar përshkallëzimin e konfliktit në veriun e Kosovës.

“Sulmi është një kërcënim serioz për sigurinë dhe stabilitetin e gjithë rajonit tonë me pasoja direkte për Evropën tonë të përbashkët. Vrasja e një polici në krye të detyrës e bën më të dhimbshëm dhe më tragjik këtë akt agresioni. Mbështetja dhe solidariteti ynë shkon për popullin dhe shtetin e Kosovës që sot po përballen me tentativa të rrezikshme për të destabilizuar Republikën e Kosovës. Ndërkohë që bëhen përpjekje për të ndërtuar një të ardhme evropiane të begatë për të gjithë qytetarët e saj”, u shpreh Hasani gjatë fjalës së tij në Kuvend.

Ai bëri apel që autorët dhe organizatorët e këtij sulmi të vendosen përpara drejtësisë për mos lejuar përshkallëzimin e situatës.

“Autorët, organizatorët dhe nxitësit e këtij akti duhet të mbajnë përgjegjësi dhe të nxirren sa më shpejt përpara drejtësisë. Kjo është e domosdoshme për të mos lejuar një përshkallëzim të situatës me pasoja të pakthyeshme. Qetësimi dhe depërshkallëzimi i situatës tani është kyç dhe e vetmja rrugë përpara. Duke shpallur ditë zie për agresorët Beogradi zgjodhi t’i fryjë zjarrit të një konflikti të armatosur”, theksoi Hasani.

Për këtë arsye, ai i bëri thirrje faktorit ndërkombëtar se “ky është momenti që Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të veprojnë qartë dhe në mënyrë të vendosur nëse do ta ngrenë në nivelin më të lartë alarmin demokratik për të parandaluar përshkallëzimin e konfliktit në veri të Kosovës”./Rtsh

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...