Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.

 

Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një afrikano-jugor dhe një italian. I pari që u identifikuar ishte  Alberto Rizzotto,  shoferi 40-vjeçar, i cili ishte i fundit që u nxor nga mbetjet e autobusit të shkrumbuar.

 

Midis ukrainasve kishte tre miq në udhëtim, tre vajza, të gjitha të lindura në 1983, vetëm tridhjetë vjeç: Liubov Shyshkarova, Iryna Pashenko dhe Yuliia Niemova . Vasil Lomakin ka lindur gjithashtu në Ukrainë , një baba 70-vjeçar me pushime me djalin e tij, i cili u nxor i gjallë nga rrënojat e autobusit. Tetiana Beskorovainova, 65 vjeçe, është gjithashtu nga Ukraina.

 

Antonela Bakoviç, nga ana tjetër, ishte kroate , në fillim të të njëzetat. Ajo ishte në muajin e mjaltit me bashkëshortin e saj Marko, tashmë i shtruar në terapi intensive në Milano. Të dy u martuan rreth njëzet ditë më parë dhe kishin zgjedhur Venecian si stacion të tyre. Ajo ishte shtatzënë me një fëmijë në muajin e gjashtë të shtatzënisë.

 

Tedesca është një tjetër nga viktimat e autobusit që doli nga rruga. Kater fëmijë kanë mbetur jetimë. Prindërit e tyre janë ndër viktimat e tjera të kësaj tragjedie.

 

Mes të vdekurve ka edhe një foshnjë një vjeç e gjysmë dhe një vajzë rreth 11 vjeç. Një tjetër vajzë 4-vjeçare, e lindur në Ukrainë, është shtruar në gjendje shumë të rëndë me djegie dhe trauma të ndryshme në repartin e reanimacionit të qendrës së djegieve të mëdha të spitalit të Padovës.

 

Ajo është një nga 5-6 turistët, jeta e të cilëve është në rrezik. Nga të plagosurit u identifikuan 13 nga 15: pesë ukrainas, katër gjermanë, dy spanjollë, një kroat dhe një francez. Dy të plagosurit e fundit, për të cilët vijojnë hetimet, duhet të jenë shtetas ukrainas dhe gjerman. Në total, dhjetë janë të shtruar në terapi intensive.

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...