Murat Danacı & Şeyma Korkmaz: Si u bëmë një familje tek seriali “Më fal”

Murat Danacı dhe Şeyma Korkmaz janë dy nga aktorët më të dashur të serialit “Më fal”, Feridja dhe Xhynejti. Në një intervistë dhënë për mediat turke ata zbulojnë detaje se si erdhi deri tek bashkëpunimi në këtë serial të famshëm, si kanë qenë raportet gjatë inçizimit e shumë gjëra të tjera, derisa gazeta KOHA e sjellë të përkthyer dhe përshtatur.

Si filloi karriera juaj e aktrimit?

Şeyma: Fillova duke modeluar për mikun tim fotograf Sezai Suda gjatë viteve të universitetit. Mora pjesë në xhirimet e katalogut të disa dyqaneve në Çanakkale. Ishte thjesht për qëllimin e fitimit të parave, por më pas Neşe Uğur, ndihmës drejtorja dhe shoqja jonë e familjes, më telefonoi pasi pashë fotot atje. Duke hyrë në audicione, mora rolin e Yağmur në serinë televizive “Hayata Beş Kala” e transmetuar në TRT-1. Ajo seri ishte jetëshkurtër dhe më pas “Më fal”.

Murat: U prezantova me aktrimin falë motrës sime. Motra ime dhe shoqet e saj kishin themeluar një kompani teatri gjatë viteve të universitetit dhe fillova të shkoja herë pas here në provat dhe shfaqjet e tyre. Në fillim nuk më pëlqeu shumë sepse nuk e dija shumë për atë që po bënin dhe ajo që bënin ishte shumë qesharake për mua. Më vonë, fillova të shkoja shpesh në prova dhe së bashku me miqtë e mi, themeluam Teatrin Rinor Myrleia në Mudanya. Më vonë, fitova Konservatorin Shtetëror në Eskişehir dhe u bëra aktor në teatrin e qytetit.

Si u kryqëzuan rrugët tuaja me serialin televiziv “Më fal”?

Şeyma: Dikush kishte fat diku dhe po e priste. “Më fal” është e njëjtë për mua, për fat të mirë është. Më është dashur të refuzoj ofertën nga emisioni televiziv “Më fal” tre ose katër herë për shkak të problemit shëndetësor të nipit tim, por një ditë mora përsëri telefonatën. Ne u larguam nga spitali po atë ditë. Kur drejtori i kastit, Samet Beu, e dëgjoi këtë, ai tha: “Atëherë eja sot në Ankara”. Biletat u blenë brenda një ore dhe unë u gjenda në Ankara katër ose pesë orë më vonë. Kemi kaluar pesë vjet në Ankara.

Murat: Një miku im, i cili luajti në një seri televizive të prodhuar nga i njëjti producent, tha: “Ata do të fillojnë një seri të re së shpejti dhe unë do t’ju rekomandoj. Kaloi një javë, ata telefonuan dhe filloi aventura ime “Më fal”. Tani jemi në sezonin tonë të gjashtë.

Si ju bën të ndiheni që jeni pjesë e këtij ekipi në këtë projekt?

Şeyma: Do të jetë shumë klishe, por unë e dua ekipin dhe projektin. Unë e di që ju do të thoni, “Askush nuk e denigron punën e tij”, por e them sinqerisht këtë, jam shumë e kënaqur dhe e lumtur si me Ankaranë ashtu edhe me “Më fal” … Shpresoj që edhe ata të më duan mua. Një herë në ditë punë do të thotë një shfaqje e re çdo ditë, duke xhiruar dhe përfunduar një episod çdo ditë, duke parë shokët tuaj të skuadrës më shumë sesa nënën ose babanë tuaj. Dhe kjo ju bën vërtet një familje. Sigurisht, ka argumente me vëllain, nënën, babanë tuaj, ashtu siç debatoni me ta, por arsyeja pse i dua aq shumë është se ne mund të tolerojmë të gjitha gjërat e këqija. “Më fal” është një shkollë për mua … Unë do të them që jam diplomuar pas kësaj drame. Sepse jemi në vitin tonë të gjashtë dhe jam ende duke mësuar nga kolegët e mi aktorë. Ky është një shans i madh për mua.

Murat: Një udhëtim shumë i gjatë, duke punuar me të njëjtin ekip për gjashtë sezone, gjashtë ditë në javë … Gjashtë vjet në të cilat ne ndamë lumturinë, hidhërimet dhe pikëllimet tona dhe ishim krah për krah. Ajo që ne nuk e kemi përjetuar… Një familje që nuk do të harrohet pavarësisht se ku jam, pavarësisht se në cilën punë jam… Çfarë dasma kemi parë, fëmijët e të cilëve kemi rritur… Ne kemi mësuar shumë nga mjeshtërit dhe jemi akoma në mësim.

A ka ndonjë ngjashmëri midis karakterit tuaj në jetën reale dhe rolit tuaj?

Şeyma: Jo, ne nuk kemi asnjë lidhje mes vetit.

Murat: Unë thosha jo, por mendoj se ka. Kështu që nuk mund ta them këtë apo atë, por ndonjëherë e krahasoj veten me të. E lehtë, ju luani për një kohë të gjatë, mendoj se ju në mënyrë të pashmangshme i ngjani njëri -tjetrit. E thënë thjesht, ndonjëherë e kap veten në qëndrime dhe qëndrime të caktuara.

A ka ndonjë aktor që ju thoni “Duhet të ndaj të njëjtën skenë”?

Şeyma: Mund të them që isha e dashuruar me Elijah Jordan Ëood kur isha njëmbëdhjetë vjeç. Duke parë posterat në muret e mia, do të thoja: “Një ditë do të luaj me ty”. E gjeta veten para kamerës ndërsa isha duke studiuar si mësues arti dhe tani pyes veten nëse them Luis Tosar, a do të afrohem disi? Thjesht po bëj shaka, natyrisht që ka. E pashë këtë, bëhuni aktor i mirë sa të doni, aktrimi juaj shkëlqen aq sa lojtari para jush. Kjo është arsyeja pse unë dua të luaj me të gjithë ata.

Murat: Shumë … Ndonjëherë shikoni dikë në një shfaqje, ju pëlqen dhe doni të ndani të njëjtën skenë … Kjo më ndodh mua shumë shpesh. Ka aktor të vlefshëm në këtë vend, secili më i talentuar dhe më i kualifikuar. Ndonjëherë ky është një person emri i të cilit nuk është dëgjuar kurrë, ndonjëherë një person i njohur … Aktorët janë pak të pangopur. Ekziston edhe një xhelozi profesionale. Kjo është arsyeja pse unë dua të luaj me këdo që shoh dhe më pëlqen.

Cili është qëllimi juaj më i avancuar në karrierën tuaj të aktrimit, cili është projekti në të cilin dëshironi të shihni veten më shumë?

Şeyma: Jeta më ka mësuar se nuk duhet të planifikoj përpara. Prandaj nuk i vë synime vetes, njerëzit përtërihen, ndryshojnë çdo ditë. Unë gjithashtu po ndryshoj idetë e mia, trupin tim, shpirtin tim … Unë preferoj të ndjek rrugën sipas ndryshimit, por ka një gjë për të cilën jam i sigurt, jam aktore dhe dua të qëndroj kështu.

Murat: Jam në fillim të aktrimit dhe kam shumë më tepër për të mësuar … Dua të jem në vepra të mira që do të më bëjnë të lumtur.

Si do ta përshkruanit stilin tuaj?

Şeyma: Në fakt, nuk kam stil. E di që tingëllon keq kur e thua kështu, por unë vishem ashtu siç ndihem mirë atë ditë. Kështu që varet nga disponimi im. Ndonjëherë stili bohem më bën të ndihem mirë; Më pëlqejnë tonet e erëzave, çizmet, aksesorët e skajit, pantallonat e ndezura ose të ndezura. Ndonjëherë, unë dal me stil elegant; kombinime të thjeshta dhe më pak ngjyra, funde të prera klasike … Disa ditë preferoj veshje mashkullore…

Murat: Mund të them që zakonisht kam një stil sportiv dhe të relaksuar.

Cilat janë artikujt tuaj të domosdoshëm në veshjet tuaja?

Şeyma: Bluzat dhe xhinset e mia klasike bardhë e zi.

Murat: Pantallonat e mia xhinse dhe kanavacë.

Cila nga veshjet që keni veshur sot ju ka shprehur më shumë?

Şeyma: Pantallona kadifeje rozë dhe bluzë kadifeje gri ishin të rehatshme dhe me stil, unë mund të zgjedh kombinimin e zi për një rast të veçantë. U ndjeva shumë rehat dhe mirë në këto kombinime.

Murat: Më pëlqeu kombinimi që mbaja mbi pantallonat e kanavacës së tymosur, i cili përbëhej nga një trikotazh ngjyrë vjollce dhe një këmishë, dhe një xhaketë gri. Unë mendoj se kjo është ajo që më ka tërhequr më shumë.

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published.