Presidenti polak Duda u prit nga ministri Osmani, ja me kë takohet sot

Presidenti Stevo Pendarovsi sot do të jetë nikoqir i presidentit të Republikës së Polonisë, Andrej Duda, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.Presidenti Duda, do të pritet me nderime më të larta shtetërore dhe ushtarake në Kabinetin e presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut.Është paraparë që dy presidentët të mbajnë takim tet- a -tet, pas çka do të vijojë takim plenar i dy delegacioneve.Në kuadër të vizitës zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, presidenti Duda do të ketë takime edhe me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi dhe me kryetarin e Qeverisë, Zoran Zaev.Duda dhe Pendarovski të njëjtën ditë do të mbajnë fjalim edhe në hapjen e Forumit ekonomik Poloni-Maqedoni e Veriut, që do të mbahet në Shkup.Ndryshe, Duda mbrëmjen e djeshme arriti në Shkup, ku u prit nga ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

Share: