Antonio Conte, “krijuesi” i të krizës së Juventusit: “Kështu minova siguritë e tyre!”

“Sfida më e madhe”. Kështu e përcaktoi Antonio Conte në intervistën e tij të fundit për “La Gazzetta dello Sport” zgjedhjen e tij disi befasuese për të marrë frenat në Tottenham në sezonin aktual.

Disa muaj pas refuzimit të tij te Spurs, Salento ndryshoi mendje duke pranuar të drejtonte një ekip që nuk mund ta formësonte në imazhin dhe ngjashmërinë e tij në përgatitjen e verës, dhe që nën drejtimin e Espirito Santo u tregua jashtëzakonisht i luhatshëm. Dëshira për t’u rikthyer në pankinë ishte shumë e fortë për Conte, i cili ndoshta ndihej si një luan në kafaz gjatë aventurës së tij si komentator Champions në Sky.

Te Gazzetta, Conte fryu gjoksin duke rikthyer suksesin e tij te Interi. Një triumf që pati efekte negative për Juventusin, i cili i pagoi pasojat edhe tani që ndoshta nuk është më: ​​“Rikrijimi i ciklit të Juventusit ishte i vështirë, sepse ne luanim kundër Milanit të Ibra, Nesta dhe Thiago Silva; kundër Interit të Triplete dhe Napoli i Cavanit, Lavezzi dhe Hamsik … Por kryevepra e vërtetë ishte Scudetto me Interin.

Në dy vjet kemi përmbysur një monarki sportive. Nëse nuk do të kishim ndërprerë ciklin e Juventusit, Juve do të vazhdonte te ishte aty përpara. Kur mund dikë, minon siguritë e tij.”

WWW.EXPRESS.MK

Share: