Кризниот штаб не донесе заклучоци за предложените ковид-мерки, истите ќе се разгледуваат утре на Влада

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово на Главниот Координативен Кризен Штаб (ГККШ) ги предложи мерките на Комисијата за заразни болести кои со консензус беа усвоени на состанокот, минатата недела, информираа од Министерството за здравство.

Според соопштеното, министерот посочил дека мерките кои ги предлагаат здравствените експерти се целосно издржани и ќе дадат резултат и за одржување на релативно стабилната епидемиолошка состојба во земјава како и за покачување на вакцинацијата во државата.

Говорејќи за состојбата во државата, министерот образложил дека болниците се полнат со невакцинирани пациенти, односно процентот на невакцинирани, а хоспитализирани се движи од 75% до 80%.

„Ваков вид, но и доста поригорозни мерки има насекаде во регионот, Бугарија, Хрватска, Словенија, Грција, како и Австрија, Холандија и други“, посочуваат од здравство.

Министерот Филипче, додаваат од таму, вечер ќе одржи состанок со Синдикатите како би ги слушнал и нивните предлози, кои ќе бидат презентирани и на владината седница.

На денешниот состанок на ГККШ не беа донесени заклучоци, предлог мерките ќе се разгледува утре на седница на Влада, се прецизира во соопштението од ресорното министерство.

Текстот Кризниот штаб не донесе заклучоци за предложените ковид-мерки, истите ќе се разгледуваат утре на Влада е превземен од МАКФАКС.

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published.