Bjellorusia thotë se nuk dëshiron konfrontim, por që BE të marrë emigrantët

Bjellorusia nuk dëshiron konfrontim me Poloninë, por kërkon një përgjigje nga Bashkimi Evropian nëse blloku do të pranojë 2000 emigrantë të bllokuar, tha presidenti Alexander Lukashenko të hënën nga agjencia e lajmeve Belta.

BE-ja akuzon Bjellorusinë se ka fluturuar me mijëra njerëz nga Lindja e Mesme dhe i shtyn ata të kalojnë në BE përmes Polonisë, Lituanisë dhe Letonisë në përgjigje të sanksioneve evropiane. Minsk mohon nxitjen e krizës, transmeton arbresh.info

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki paralajmëroi të dielën se kriza e emigrantëve në kufirin e Bjellorusisë mund të jetë një prelud për “diçka shumë më të keqe” dhe roja kufitare e Polonisë tha se forcat bjelloruse ende po transportonin emigrantët në kufi.

Lukashenko, siç citohet nga Belta shtetërore, tha se nuk donte që gjërat të përshkallëzoheshin.

“Ne duhet të kalojmë tek polakët, te çdo pol dhe t’u tregojmë atyre se ne nuk jemi barbarë, se nuk duam konfrontim. Nuk kemi nevojë për të. Sepse ne e kuptojmë se nëse shkojmë shumë larg, lufta është e pashmangshme”, tha ai.

“Dhe kjo do të jetë një katastrofë. Ne e kuptojmë këtë shumë mirë. Ne nuk duam asnjë lloj shpërthimi.”

Lukashenko tha gjithashtu se ai këmbënguli që Gjermania të pranonte disa emigrantë dhe u ankua se BE nuk po kontaktonte me Minskun për këtë çështje.

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published.