Policia holandeze arreston dhjetëra persona për trazirat Covid

Policia holandeze tha të dielën se kishte arrestuar 48 persona pas një nate të dytë të trazirave të dhunshme që shpërthyen mbi masat e qeverisë për koronavirusin, raporton France24.

Ndërkohë, prokurorët përditësuan në katër numrin e personave të qëlluar kur policia hapi zjarr gjatë një “dhune” në qytetin port të Roterdamit të premten mbrëma.

Dy netët e trazirave në një numër qytetesh erdhën një javë pasi qeveria holandeze hyri në një bllokim të pjesshëm për shkak të rritjes së rasteve.

Në Hagë të shtunën mbrëma, oficerët me pajisje për rebelim akuzuan demonstruesit që u vunë zjarrin biçikletave dhe një motoçikletash elektrike të grumbulluar në mes të një kryqëzimi të ngarkuar.

Share: