Granit Xhaka flet për problemet me tifozët, çfarë mendonte dhe për Monchengladbach-in

 Kapiteni i Kombëtares së Zvicrës, Granit Xhaka, tash e një kohë është i lënduar dhe po qëndron jashtë fushës. 

Granit Xhaka (29-vjeçar) flet kur donte të largohej nga Arsenali, flet për shëndetin e tij dhe shpjegon pse mund të imagjinojë të kthehet në Monchengladbach.

“Granit Xhaka (29) kalon mbi një orë në diskutim me tifozët e Monchengladbach, ku flet hapur për të kaluarën dhe të ardhmen e tij”, shkruan mes të tjera “Blick”.

Image

“Zvicra, me një popullsi prej pak më pak se tetë milionë banorë, është kualifikuar në turne të mëdha pesë herë radhazi që nga viti 2012. Ju mund të shihni se Zvicra po bën një punë të madhe, veçanërisht në punën e të rinjve”, – tha mes të tjera Xhaka.

“Shpresoj të rikthehem sa më shpejt që të jetë e mundur. Unë kam ikur qe shtatë javë e disa ditë tani”, tha me tej. 
“Shpresoj të rikthehem në tre ose katër javët e ardhshme”, tha ndër të tjera mesfushori.
 

Pse Arsenali nuk është më një top klub absolu?

“Unë jam këtu në Londër që nga viti 2016. Sigurisht, padyshim që e imagjinoja të ishte ndryshe. Se gjithmonë duhet të luash në arenën ndërkombëtare. nuk funksionoi. Kur Arsène Wenger u largua nga ne pas 22 vitesh, filloi një epokë e re. Kishim një trajner, një trajner tjetër.

Tani erdhi Mikel Arteta, i cili bën një punë të mrekullueshme. E di që shumë njerëz janë të paduruar këtu. Ata duan që gjithçka të ndryshojë brenda natës. Por ky është futbolli, duhet të kesh durim dhe kohë”, tha Xhaka.

Thashethemet për ndryshim?

“Kur kisha probleme me tifozët në atë kohë, në fakt doja të largohesha, absolutisht me të drejtë. Unë u fishkëllesha nga tifozët e mi si kapiten nën drejtimin e Unai Emery, dhe u zëvendësova kur rezultati ishte 2:2 kundër Crystal Palaces. Fishkëllimat më erdhën si befasi.

Sepse nuk u ndjeva sikur bëra një lojë të keqe. Por problemi ishte atje diku tjetër. Ishte vetëm çështje kohe para se të ndodhte. Kjo më largoi, nëse jam i sinqertë. Atëherë doja shumë të largohesha”, shprehet më tej. 

Ai flet edhe për ekipin gjerman, Monchengladbach.

 “Kur erdha në vitin 2012, mund të kem thënë shumë dhe kam bërë shumë pak. Bëra shumë gabime të miat kur isha 19 vjeç. Më pas u zemërova për gjashtë muajt e parë”. Dëshironi të ndryshonit?

“I thashë vetes që nuk erdha në Gjermani të ulem në stol. Doja të ikja. Pastaj pata një bisedë të mirë me babain tim.

Ai më tha se është gjithmonë e lehtë kur gjërat shkojnë mirë. Nëse gjërat shkojnë keq, kjo është një përvojë e mirë për ju. Gjithmonë mund të ikësh. Tani pyetja është se sa i fortë jeni mendërisht. Pas kësaj, u fokusova plotësisht te futbolli dhe u stërvita më fort se më parë”.

Në lidhje me një rikthim në Monchengladbach, ai tha: 

“Kam zgjatur kontratën time, do të zgjasë dy vjet e gjysmë. Atëherë unë do të jem 32. Nëse Max Eberl është gati të më marrë përsëri në moshën 32 vjeçare, dera ime do të jetë e hapur. (…) Shumë tifozë e dinë se një ditë do të doja të kthehesha. Të gjithë nuk e dimë se kur do të vijë koha”.

WWW.EXPRESS.MK

Share: