Kryeministri i Izraelit do të bëjë vizitën e parë zyrtare në Emiratet e Bashkuara Arabe

Kryeministri izraelit, Naftali Bennett, u nis të dielën në një udhëtim historik në Emiratet e Bashkuara Arabe, vizita e parë nga një kryeministër izraelit.

Udhëtimi i Bennett në Abu Dhabi, ku ai do të takohet me Princin e Kurorës Mohamed bin Zayed, është një moment historik për Izraelin dhe udhëheqësin e tij të ri. Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan vitin e kaluar një marrëveshje normalizimi të ndërmjetësuar nga administrata Trump nën “Marrëveshjet e Abrahamit”, një seri marrëveshjesh diplomatike me vendet arabe që përfshinin gjithashtu Bahreinin, Sudanin dhe Marokun. Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë ndarë prej kohësh ankthin e përbashkët për programin bërthamor të Iranit. Marrëveshja për vendosjen e lidhjeve midis vendeve vetëm sa rriti tensionet me Republikën Islamike.

“Ne do të diskutojmë mënyrat për të çuar më tej bashkëpunimin tonë në një numër fushash, veçanërisht për forcimin e lidhjeve tona ekonomike dhe tregtare,” tha Bennett, pak para nisjes.

“Në vetëm një vit që nga normalizimi i marrëdhënieve tona, ne kemi parë tashmë potencialin e jashtëzakonshëm të partneritetit Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe. Ky është vetëm fillimi”, shtoi ai.

Udhëtimi i Bennett vjen pas një vizite të këshilltarit të sigurisë kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Tahnoon bin Zayed Al Nahyan në Teheran, ku ai u takua me presidentin e ri të vijës së ashpër të Iranit, Ebrahim Raisi, në një përpjekje për të lehtësuar tensionet.

Javët e fundit, Izraeli ka dërguar kryediplomatin e tij dhe shefat e tij të mbrojtjes dhe spiunazhit për të takuar aleatët në Evropë, ShBA dhe Lindje të Mesme për të nxitur një qasje më të fortë ndaj Iranit. Përhapja izraelite është shoqëruar me kërcënime të përsëritura për të ndërmarrë veprime ushtarake kundër Iranit nëse diplomacia dështon.

Share: