Земјотрес во јужните делови од земјата

Утрово во 6 часот и 48 минути во јужните делови на територијата на Македонија е почувствуван земјотрес со интензитет од 3,1 степен според Рихтеровата скала.

Според Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на потресот се наоѓа 138 km јужно од Скопје во соседна Република Грција.

Текстот Земјотрес во јужните делови од земјата е превземен од МАКФАКС.

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published.