Një problem më pak për Tuchel, Silva gati të rinovojë

Një problem më pak për Thomas Tuchel. Thiago Silva, 37 vjeç, është gati të rinovojë kontratën me Chelsean. Kjo është detajuar nga Fabrizio Romano, një specialist i tregut të transferimeve, i cili shton se marrëveshja e re “është çështje kohe” dhe do ta lidhë atë me entitetin londinez deri në qershor të vitit 2023. Pra, pak më shumë se dy muaj pasi ka mbushur 39 vjet. . 

Me të ardhmen e Rüdiger më shumë se të lëkundur, dhe Christensen dhe Azpilicueta gjithashtu mes pyetjesh, duke qenë se të gjithë janë të lirë në fund të kursit dhe ende nuk kanë rinovuar, vazhdimësia e Thiago është një frymë e freskët për trajnerin e Krumbach.

Thiago Silva ka treguar që kur erdhi nga PSG se ka ende një nivel për të kursyer kur performon në nivelin më të lartë. Në fakt, për sa kohë që dëmtimet e tij janë respektuar, ai ka qenë një pjesë e rëndësishme e praparojës shkëmbore që përfundoi duke fituar Ligën e Kampionëve vitin e kaluar.

Çuditërisht, rinovimi i tij i mundshëm përkon në kohë me dhimbjet e kokës që ka Mauricio Pochettino për t’i dhënë forcë mbrojtjes së tij. Sergio Ramos ka luajtur vetëm 90 minuta që nga zbritja në Paris. Kimpembe po kalon një kurs të zymtë, veçanërisht në konkurrencën e lartë kontinentale dhe Achraf kohët e fundit u ankua privatisht për mungesën e strukturës mbrojtëse dhe solidaritetit brenda ekipit. Tani, të kesh Thiago Silva do të ishte një dhuratë, por në atë kohë ata vendosën ta linin të ikte.

WWW.EXPRESS.MK

Share: