Gjermania e gatshme të dërgojë armë kundërajrore në Ukrainë

Në mesin e vendeve që pritet të bëjnë publike rritjen e përkrahjes ushtarake për Ukrainën gjatë takimit të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s dhe BE-së, është edhe Gjermania.

Siç raporton BBC, qeveria gjermane pritet të dërgojë armë kundërajrore në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

E një prej këtyre armëve është Gepardi, që ka dy topa dhe përdoret nga ushtria gjermane që nga vitet e 70-ta, dhe vendoset zakonisht në shasinë e tankut gjerman Leopard.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, pritet të zbulojë detaje gjatë takimit të ministrave perëndimorë të Mbrojtjes në bazën ajrore amerikan Ramstein në Gjermani.

Megjithatë nuk dihet sesa prej këtyre armëve të rënda gjermane do të dërgohen në Ukrainë.

Ndërkaq ky shtet evropian është kritikuar ashpër për vonesë në furnizim me armë në Ukrainë, për dallim nga SHBA dhe Britania që vazhdimisht po e furnizojnë me armë të ndryshme.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...

Tre mërgimtarë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas aksidentit në Austri

Në orët e para të mëngjesit autobusi nga Kosova u aksidentua në Austri, në autobanin perëndimor pranë Eugendorf, në orën 03:00 e mëngjesit, shkruan...