1,620 personat e pagjetur kujtohen me lule në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë

Nisma Rinore për të Drejtat e Njeriut në Kosovë (YIHR-KS), ka organizuar sot një aksion në sheshin “Skënderbeu” për të shënuar Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur.

Gjatë këtij aksioni nga aktivistë dhe qytetarë është krijuar në mënyrë simbolike me disa lule numri i 1620 personave të pagjetur që ende u mungojnë familjarëve.

Aksioni simbolik i YIHR në Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur /Foto: Ridvan Slivova

“Institucionet e Kosovës janë përgjegjëse për përpjekjet e mangëta dhe sipërfaqësore ndaj çështjeve të ballafaqimit me të kaluarën e sidomos ndaj zbardhjes së fatit dhe vendodhjes së personave të pagjetur.

22 vite pas, ne ende jemi shumë larg paqes së qëndrueshme pasi e vërteta dhe drejtësia për të gjitha viktimat e të mbijetuarit/at e luftës së fundit në Kosovë nuk është vendosur në vend”, thuhej në njoftimin e YIHR. /Telegrafi/

Aksioni simbolik i YIHR në Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur /Foto: Ridvan Slivova

Aksioni simbolik i YIHR në Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur /Foto: Ridvan Slivova

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...