Ish zëvendësministrja Qazimi: Populli më shumë reagoi kur u mbyllën kafenetë, kurse për shkollat hesht!

Ish zëvendës ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Lindita Qazimi përmes një postimi në faqen e saj në facebook ka ironizuar me mos reagimin e popullit për grevën në arsim.

Ajo me këtë rast ka thënë se populli më shumë pati reaguar kur u mbyllën kafenetë dhe u anuluan dasmat, se sa tani kur shkollat nuk funksionojnë!

Ky është postimi i plotë i Qazimit:

A e mbani mend kur u ndalën dasmat dhe kafet dikur çka ndodhi?! Valë reagimesh, desh u çmendëm!

A për shkollat ska problem,  mund mos i çelim kurrë, rahat jemi ohoo..

Ja kjo është gjendja dhe pasqyra jonë momentale dhe simptoma se çka na pret në të ardhmen!

Fajtori?

Të gjithë pa përjashtim, situata është zinxhir i defektit në shumë hallka.

Kur arsimi ishte ideal dikur dhe drita e pasqyra e nje kombi, punoheshte edhe pa pagesë nëpër podrume e kushte të mjerueshme, dhe dilnin gjenerata që prodhonin fatosa të kombit!

Tash pare, pare, pare në çdo sferë!

P.S. Që mos keqkuptohem, punëtorët e arsimit meritojnë rroga shumë më të mëdhaja dhe dinjitoze, por nuk meritojnë një Sindikatë të politizuar dhe që interesin e nxënësit e ka 0!

Të drejtën e protestës dhe grevës PO, por jo në dëm të nxënësve. Ka mekanizma edhe me u ngrit zëri për të drejtën e merituar, edhe mos me prodhu nesër kuadër gjysëm analfabet, për mos me thënë analfabet!

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...