Kovaçevski – Varhelji: Tani është momenti për zhbllokimin e proceseve integruese

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, i shoqëruar nga Zv/Kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, është takuar me Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Oliver Varhelji.

Në takim, sic thuhet në komunikatë, është biseduar për cështje aktuale që lidhen me sfidat e luftës në Ukrainë dhe perspektivat evropiane të rajonit.

Bashkërisht është konstatuar se integrimet evropiane të RMV-së dhe rajonit janë nevojë e vendeve rajonale, por edhe të vetë BE-së.

Gjithashtu, sic thuhet në komunikatë, ekziston dakordimi se tani është momenti për zhbllokimin e eurointegrimeve të RMV-së, që në të kundërtën mund të mbetet një cështje e hapur për një periudhë më të gjatë kohore, kurse kjo nuk ëhstë në dobi të asnjërës palë.

Kryeministri Kovaçevski, vijon komunikata e Qeverisë, mbetet I përkushtuar kryesisht në parimet e respektimit të vlerave evropiane dhe në negociata të bazuara në respect dhe dinjitet, për cka janë dakorduar me Kryeministrin Petkov gjatë vendosjes së dialogut dhe pret raporte mbi këtë bazë.

“Vendi ynë ka plotësuar obligimet dhe vazhdon të veprojë tërësisht në linjën e politikave të BE-së, me cka edhe një herë tregoi se është një partner dinjitoz I vendeve evropiane dhe meriton që përfundimisht të mbahet Konferenca e parë ndërqeveritare me BE-në” – ka theksuar gjatë takimit me Varheljin, Kryeministri Kovaçevski, njofton Qeveria e RMV-së.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...