Leclerc-Verstappen, dyshja vendos rekord për katër garat e para të Formula 1

Ky sezon i Formula 1 ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme për Ferrarin që duket sikur është rikthyer në kohët e arta. Charles Leclerc, por edhe Carlos Sainz kanë një makinë që i garanton mundësinë për të luftuar për titullin përballë Red Bullit dhe kampionit të Botës Max Verstappen që në garën e fundit, atë të Italisë treguan “dhëmbët” pas një starti jo të mirë.

Për holandezin, triumfi në pistën e Imolës ishte fitorja e dytë pas Arabisë Saudite ndërsa në dy të tjera (Bahrein dhe Australi) nuk ia ka dalë ta mbyllë garën duke u tërhequr për shkak të problemeve në makinë, gara të cilat më pas janë fituar nga Leclerc. Në këtë formë, Leclerc dhe Verstappen kanë diktikuar ritmin e këtij sezoni deri në këtë moment, duke lenë në hije Lewis Hamilton dhe problemet e shumta që anglezi ka me Mercedesin.

Leclerc dhe Verstappen kanë vendosur gjithashtu edhe një rekord për botën e Formula 1, pasi është hera e parë që në katër e garat e para të sezonit fitojnë dy pilotë nën moshën 25-vjeç. Madje, Leclerc dhe Verstappen janë të dy nga 24-vjeçarë dhe duelin e tyre që e kanë filluar prej garave karting kur ishin fëmijë, tashmë e kanë dërguar në nivelin më të lartë të botës së shpejtësisë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...