Lufta me Serbinë, 1612 të zhdukur në Kosovë

23 vjet pas luftës, ende janë 1612 persona të pagjetur dhe ende nuk dihet për fatin e tyre.

Në ditën e të Zhdukurve të Kosovës, u është bërë thirrje autoriteteve vendëse e ndërkombëtare që të merren më seriozisht me këtë çështje.

Familjarët e të pagjeturve kanë humbur shpresat edhe në dialogun Prishtinë-Beograd.

Bajram Qerkini: Unë jam duke folur edhe me ndërkombëtarët edhe me vendorët, Brukseli nuk po na e zgjidh problemin e janë duke e zvarritur problemin me Serbinë.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se nga mënyra se si kanë rrjedhur negociatat nuk ka shpresë që Serbia do të hapë territorin e saj për të gjetur trupat e zhdukur me dhunë nga Kosova.

Ndërkohë nga Policia kanë bërë të ditur se kanë informacione për disa varreza masive me trupat e të zhdukurve nga Kosova, një ndër to është në brezin kufitar Kosovë-Shqipëri.

Avni Vrajolli: Ka pasur luftime frontale të hapura dhe që konsiderohet zonë e rrezikshme për çdo pjesëmarrës që mund të jetë potencial i nevojshëm në vendin e ngjarjes.

Ambasadori amerikan ka thënë se duhet të bëhet më shumë për të sjellë drejtësi për familjarët e të pagjeturve.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Të ndihmojmë Luljetën, ka shumë nevojë për ne!

Të ndihmojmë Luljetën. Ajo ka më shumë se nevojë për ne sot, se nesër mund të jemi secili prej neve në vendin e saj. Ajo...

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...