Pas vizitës në Rusi, kreu i OKB mbërrin në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka nisur vizitën e tij në Ukrainë, pas takimit që zhvilloi një ditë më parë në Moskë me presidentin Vladimir Putin.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Guterres shprehu angazhimin e tij për të zgjeruar mbështetjen humanitare për civilët e bllokuar nga lufta.

“Kam mbërritur në Ukrainë pasi vizitova Moskën. Ne do të vazhdojmë punën tonë për të zgjeruar mbështetjen humanitare dhe për të ofruar evakuim të civilëve nga zonat e luftës. Sa më shpejt që kjo luftë të mbarojë aq më mirë për Ukrainën, për Rusinë dhe për botën”, shkroi Guterres.
Gjatë takimit në Moskë, shefi i OKB i kërkoi presidentit Putin arritjen e një marrëveshje armëpushimi dhe krijimi i kushteve për evakuimin e civilëve.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...

Rrugë të zbrazura, shtëpi të boshatisura, betëm 15 shtëpi në fshatin Goshincë të Likovës

Heshtje dhe qetësi në rrugët e fshatit Goshincë të komunës së Likovës. Vështir të takosh njeri, e aq më pak të rinj. Ndonëse janë të...